Evlilik asistanı yapay zeka

Evlilik asistanı yapay zeka
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son yıllarda doğum oranlarının iyice düştüğü Japonya’da evlilikleri ve  doğum oranlarını arttırmak için evlilik asistanı gibi görevler üstlenecek yapay zeka projesi başlatılıyor.

Japonya’da doğurganlık oranı iyice düştü

21.yüzyılın sonunda nüfusunun epey azalacağı öngörülen Japonya’da doğurganlık hızı geçen sene yüzde 1,36 civarındaydı. Bu oran dünya ortalamasına göre düşük sayılıyor.

Geçtiğimiz yıl yıl 865.000 bebek doğan Japonya’da bu sayı  şimdiye kadar görülen  en düşük sayı oldu.

2017’de 128 milyonla  nüfusta zirveyi yakalayan Japonya’nın nüfusunun 21. yüzyılın sonunda 53 milyonun altına düşeceği tahmin ediliyor.

Japonya’da çöpçatan yapay zeka projesi teşvik ediliyor

Doğurganlık hızı düştükçe nüfusu gittikçe yaşlanan ülkede, bunu arttırmak için yapay zekâ teknolojisini evlilik asistanı olarak kullanıp  bu sorunu çözüm bulmak istiyor.

Vatandaşlarının doğru kişiyi bulmalarını ve doğurganlığı arttırmaya yönelik yapay zeka kullanan çöpçatanlık projelerine fon sağlayacak olan Japonya’nın alacağı sonuç merakla bekleniyor.

Japonya ayrıca doğum oranlarını artırmak için yerel yönetimlere 2021 yılında 19 milyon dolar ödenek aktaracak.

Evlilik asistanı yapay zeka projelerine destek verilecek

Japonya’da  47 vilayetin neredeyse yarısında evlilik asistanı projeler varsa da, bunların çoğu, insan tarafından yönetiliyor ve kişilerin hobileri veya hangi şeylerle ilgilendikleri gibi bilgileri analiz etmek için bilindik standart formları kullanıkları için çok başarılı olmıyorlar.

Bunun üzerine bazı vilayetlerde, kullanıcıların gönderdiği bilgileri daha gelişmiş şekilde analiz edip daha başarılı sonuçlar elde etmeyi umduğu yapay zeka kullanan projelere ağırlık vermey başladı.

Japonya hükümeti bunun üzerine  özellikle yapay zeka kullanan yapay zeka kullanan projelere sahip yerel yönetimlere finansman sağlamayarak ülkenin doğum oranlarındaki düşüşü tersine çevireyi umut ediyor

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!