Facebook’un Kripto Parası “Libra” Geliyor!

Facebook'un Kripto Parası "Libra" Geliyor!
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Daha önce birçok şirket kripto para piyasasına adım atarak kendi kripto para projesini hayata geçirmişti. Son olarak ülkemizde de bununla ilgili Galatasaray Kulübü’nün kripto parası olan GAL tokeni ile ilgili kulüp başkanı Mustafa Cengiz bir konferansa katılmıştı. Benzer gelişmeler küresel boyutta da devam ederken, bir haber de Facebook’tan geldi. Financial Times tarafından aktarılan bilgiye göre Facebook, Libra isimli kripto para projesini önümüzdeki yılın ilk aylarında kullanıma sunacak.

Beklendiği Gibi Stablecoin Olarak Gelecek

Financial Times’tan bugün aktarılan habere göre, Facebook’un piyasaya sürmesi uzun süredir beklenen kripto parası ile ilgili detaylar geldi. Libra isimli projesiyle bağlantılı olan fakat adları paylaşılmayan 3 kişinin aktardığı bilgiye göre Facebook destekli Libra, beklendiği gibi bir stablecoin olarak kripto para piyasasına sürülecek. Sadece dolara sabitlenmesi beklenen Libra’nın 2021’in Ocak veya Şubat aylarında kullanıcılar ile bulaşabileceği ifade ediliyor.

Facebook Kararını Değiştirdi, Libra Dolara Sabitlenecek

Facebook’un stablecoin olarak piyasaya süreceği Libra’nın, hangi para veya paralara sabitleneceği konuşuluyordu. En büyük stablecoin şirketi olan Tether, USDT isimli kripto parasını ABD Doları ile 1’e 1 (1/1) olacak şekilde sabitlemişti. Sosyal medya devi Facebook’un ise kendi geliştirdiği kripto para projesinde farklı bir yol izleyeceği ve birkaç farklı itibari paraya sabitleyeceği planlanıyordu. Fakat CoinDesk’ten aktarılan bilgiye göre şirket bu iddialı planından vazgeçti ve Libra projesini sadece dolar ile desteklemeye karar verdi. Facebook’un ABD ve Avrupa ülkelerinden yükselen baskı nedeni ile bu kararını değiştirdiği düşünülüyor.

Proje 27 Dev Şirketle Geliştiriliyor

2021 yılının Ocak veya Şubat aylarında hazır hale gelmesi beklenen Libra projesi, İsviçre’deki finans regülatörünün onayına sunulacak. Bu yasal sürecin sorunsuz bir biçimde gerçekleşmesi durumunda, Libra projesi zaman içerisinde çeşitlenmeye başlayacak. Öte yandan Facebook, yeni projesini her ne kadar birçok itibari paraya sabitlemekten vazgeçmiş olsa da bu fikri tamamen ortadan kaldırmış değil. Facebook bu sebeple Ocak veya Şubat ayında yalnızca dolar ile desteklenen stablecoin (sabit coin) fikrini de geliştirmeyi sürdürüyor. Facebook’un geçtiğimiz yaz mevsiminde lansmanını yaptığı Libra projesi, bugün 27 farklı ortak tarafından geliştiriliyor. Bu ortakların arasında da Uber, Andreessen Horowitz, Spotify gibi dev şirketler yer alıyor.

Facebook’un kripto para piyasasına süreceği yeni projesi Libra’nın nasıl bir yol izleyeceği kullanıcılar tarafından merakla bekleniyor.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!