Fahiş Fiyat Artışına Karşı Yeni Adımlar

Fahiş Fiyat Artışına Karşı Yeni Adımlar
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Pandemi etkisi ile artan fiyatlara dolar kurundaki dalgalanmalarında etkilenmesi ile tüketicilerin yaşam standartlarında önemli değişikliğe neden olan fahiş fiyat artışına karşı önlemler alınmaya devam ediyor. Konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tarım Kredi Kooperatifleri ’ne bağlı olarak çalışan marketlerin şuan da 170 olduğunu söylerken ve bu sayının 500’e çıkarılması konusunda talimat verdi. Gramaj oyunları ile müşterilerin aldatılması ve gizli zamlara yönelik bir diğer açıklama Erdoğan’ın talimatı üzerine değerlendirme yapan Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu tarafından yapıldı.

Zincir Marketler Ayrıcalığa Sahip

Fahiş fiyat artışına karşı alınan önlemlerin asıl amacının gıda ürünlerinin tüketicilere en makul fiyatlarda ulaştırılması olduğuna dikkat çeken Ağaoğlu, verilen talimat ile sayılarının arttırılmasının hedeflendiği marketlerin etkili olduğunu vurguladı. Üretilen sebze ve meyveleri tarladan toplu halde alma şansına sahip olan zincir marketler gıda ürünlerinde makul fiyat seviyesinin belirlenmesinde etkili oluyor. Toplu alım sözleşmeleri ile stok oluşturan zincir marketlerin fiyatlar üzerinde olumlu etkisi olduğu ortaya koyuldu.

Tarım Kredi Kooperatiflerinin sayısının arttırılması altındaki temel sebebin makul fiyat seviyesi olduğunu vurgulayan Ağaoğlu, 2017 yılından bu yana 170 şubeye oluşan market sayısının 500’e çıkarılmasının hedeflendiği belirtti.

26 Şubede Sözleşmeli Üretim Modeli İle Üretim Yapılıyor

2017 yılından itibaren 170 şubeye ulaşan tarım kredi kooperatifi marketlerinin 26 ilde faaliyet gösterdiğini söyleyen Ağaoğlu, 26 ilde gıdaların doğrudan tarladan alınarak uygun fiyatlar ile marketlerde satışına sunulduğunu söyledi. Kullanılan bu sözleşmeli üretim modeli ile kaliteli ve doğal gıda ürünlerinin tüketiciye ulaştırıldığına dikkat çekti. Tarım Kredi Kooperatifleri’nin bu çalışmalar ile hem tarımsal üretimde devamlılığı sağladığı hem de vatandaşların daha uygun fiyatlar ile daha kaliteli ürünlere ulaşmasının sağlandığını Ağaoğlu belirtti.

Haksız Ticari Uygulamalara Dikkat Çekildi

Fahiş fiyat uygulamalarından yararlanarak ortaya çıkan stok vurguncularına dikkat çeken Ağaoğlu, haklı bir nedeni olmadan fiyatlar üzerinde yapılan gizli zamların ve gramaj oyunlarının haksız ticari uygulama kapsamına girdiğini söyledi. Açıklamada tüketicilerin gıda ürünlerinin alış ve satış fiyatları arasında aşırı bir fark bulunduğu durumlarda Ticaret Bakanlığı’nın “ Haksız Fiyat Artışı Mobil Şikayet Bildirimi” üzerinden şikayette bulunmaları gerektiği belirtildi. 6502 sayılı Tüketicinin korunması hakkındaki kanun ve yürürlükte bulunan mevzuatta açık hükümlerinin bulunduğu belirtilirken, haksız ticaret uygulaması kapsamında davrananlara 11.400 lira idari para cezası kesilebileceği duyuruldu.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!