Fahiş Fiyatlara Tedbir Düşünülebilir

Fahiş Fiyatlara Tedbir Düşünülebilir
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ekonomide özellikle gıda alanında görülen fahiş fiyatlara karşı açıklama Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Aziz Koçal’dan geldi. Koçal açıklamalarında fahiş fiyat uygulayarak tüketici mağdur eden satıcılara yönelik alınabilecek önlemlere yer verdi.  Geçtiğimiz senelerde de aynı duruma karşılaşıldığını ve fahiş fiyat uygulamalarıyla mücadele etmede Erken Uyarı Sistemi, ithalata ağırlık verme ve denetimleri sıklaştırma gibi uygulamaların tek başına yeterli olmayacağını dile getirdi. Bütün bu uygulamaların yanında daha etkili olacak başka yöntemlerin de hayata geçirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Aziz Koçal: Ekonomideki Sorun İyi Belirlenmeli

Fahiş fiyatlara karşı uygulanacak yöntemlere karar vermek için öncelikle ekonomideki sorunun ne olduğunun iyi belirlenmesi gerektiğine dikkat çeken Koçal, piyasadaki temel sorunları ürün azlığı nedeniyle fiyatların arttırılması ve tüketim zincirindeki maliyet girdilerinin gerçek dışı artırılması olarak belirtti. Piyasadaki ürün azlığından kaynaklı fiyat artışının yasal denetimlerle önlenebileceği belirtilirken, üretimin başından tüketimin sonuna kadar devam eden tüketim zinciri içinde ürünlerin üretimin, ambalajlanmasını ve dağıtılmasını kapsayan ulusal bir tarım ve üretim politikasının uygulanmasına çalışılmasına dikkat çekti. Bu önlemlere yönelik olarak çiftçilerin güçlendirilmesinin maliyetlerin düşürülerek tarıma, üretime yönlendirilmesinin önemine vurgu yaptı.

Narh Sistemi Uygulamasına Geçilebilir

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de üretimin azalmasına paralel olarak fiyatlarda artış görüldüğünü belirten Aziz Koçal, tüketimde bilinçli olunması gerektiğini ve fahiş fiyat uygulamalarına karşı sessiz kalınmamasını gerektiğini belirtti.  Aziz Koçal bu açıklamaların yanı sıra devletin gıda komitesi toplantısında belirli tüketim malları üzerinde sabit fiyat belirleme, sınırlandırma ve kontrol etme gibi uygulamalara dayanan Narh Sisteminin uygulanabileceği önerisini dile getirdi. Daha önceki dönemlerde de uygulanan Narh sisteminin sabit fiyatı belirleme, üst fiyat sınır belirleme, üst sınır altında serbestlik verilmesi, alış- satış fiyatları arasındaki kar marjı oranının korunması gibi önlemlerin fahiş fiyat uygulayarak tüketiciyi mağdur eden satıcılar için etkili olabileceğini söyledi.

Tüketici Bilinçli Olmalı

Yaptığı açıklamalarda vatandaşlara da yer veren Koçal, uygulanan yöntemlerin etkili olabilmesi için tüketicilerin bilinçli olması ve ihtiyaca yönelik harcama yapması gerektiğine dikkat çekti.  Planlana tarım politikası uygulamaları için üretimden tüketime kadar herkesin gücünü ortaya koymasının önemini vurgulayan Koçal, gıda fiyatlarının iyi takip edilmesi gerektiğini ve fahiş fiyat uygulamaların tespit edilmesi halinde ilgili yerlere şikayette bulunmak gerektiğini de söyledi. Ticaret Bakanlığı Alo 175 Hattına, Haksız Fiyat Değerlendirme Kuruluna ve Haksız Fiyat Artışı Sistemi mobil uygulamasına gelen şikayetlere ilişkin denetimlerin yapıldığını ve cezaların verildiğini de sözlerine ekledi.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!