1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Faiz Kararı Doları Daha Fazla Frenleyemedi

Faiz Kararı Doları Daha Fazla Frenleyemedi

Son günlerde yaşanan dolar/TL kuru hareketliliği, yatırımcılar ve vatandaşlar tarafından takip ediliyor. Dolar yükselip yükselmeyeceğini merak eden vatandaşlar, gözünü uzmanlardan gelecek yorumlara çevirdi. Kasım ayının son işlem haftasında, Merkez Bankası’nın faiz artırım kararı dolardaki yükselişi frenleyemedi ve dolar tekrar yükselişe geçti. Yatırımcılar dolar alım satımında kararsız kaldı. Kasım ayı başlarında 8,50 TL seviyesini aşan dolar, tekrar 8 TL seviyesinin üzerinde seyretmeye başladı.

Faiz Kararı Doları Daha Fazla Frenleyemedi

Kasım ayının başlarında dolar/TL tarihi zirvesini görmüş ve ardından yurtiçi piyasalarında yaşanan ekonomi yönetimindeki değişimler ve piyasaya verilen olumlu mesajlar ile birlikte kurda düşüşler başlamıştı. Ardından 19 Kasım Perşembe günü Merkez Bankası’nın faiz artırım kararı, dolar/TL kurundaki düşüşü hızlandırdı ve kur 7,52 TL seviyesine kadar geriledi fakat burada da tutunamadı ve tekrar yükseliş eğilimine başladı. Son olarak Kasım ayının dördüncü ve son işlem haftasında artış ivmesini artıran dolar/TL kuru hızlandı ve tekrar 8 TL seviyesinin üzerine çıktı. Yatırımcılar ve vatandaşlar, kurdaki hareketlilikler sonrası gözünü uzmanlardan gelen yorumlara çevirdi.

HSBC Faiz Kararı Sonrası 2021 Dolar Beklentisini Düşürdü

HSBC, raporunda Merkez Bankası’nın daha geleneksel bir para politikasına yönelmesini olumlu bir biçimde değerlendirdi. HSBC daha önce de 2021 yılsonu için dolar/TK beklentisini 7,70 olarak açıklamıştı. Banka daha sonra yayınladığı raporunda 2021 yılsonu dolar/TL beklentisini 7,10 seviyesine çekti. HSBC’nin yayınladığı raporda, fonlamanın sadece 1 haftalık repo faizden sağlandığı, geleneksel politika çerçevesinin şeffaflığını yükselttiğinin ve Türk Lirası’nın yukarı yönlü çıkış potansiyelinin desteklendiğinin düşünüldüğü ifade edildi.

Raporda 2021 Yılsonu İşaret Edildi

Avrupa Dviz Araştırmaları Direktörü Dominic Bunning ile Orta ve Doğu Avrupa ve Afrika Döviz Stratejisti Murat Toprak’ın imzasının bulunduğu 24 Kasım 2020 tarihli HSBC raporunda detaylı değerlendirmeler ve analizler bulunuyor. Yayınlanan raporda daha geleneksel bir politika yaklaşımına geçilmesinin ve ekonomi yönetimindeki değişikliklerin, TL’nin görünümünü desteklediği ifade ediliyor. Raporda, TL’nin ciddi miktarlarda ucuz olması ve yabancı pozisyonların da düşüş eğilimi dikkate alındığında, bu yönde politika sürdürülmesinin 2021 yılsonuna kadar Türk Lirası’nı çok daha güçlü seviyelere getireceğine inandıkları ifade edildi.

Raporda “2018’deki Gibi Adımlar TL’yi Düzeltebilir” Denildi

HSBC’nin yayınladığı raporda 2021 yılında TL’nin yüksek enflasyon ile yüzleşmeyi devam ettirdiği ancak Merkez Bankası’nın para birimine tampon oluşturabilecek, sürdürülebilir pozitif reel faiz kararına yönelmeye hazır göründüğü ifade edildi. Raporda beklenti olarak TL’nin aşırı ucuz pozisyonunun, tıpkı 2018 yılında atılan adımlarla ve ciddi oranda faiz artırımı ile düzeltildiği gibi kısmi olarak düzeltilebileceğinden söz edildi. Bankanın yayınladığı raporda TL’nin değerinin orta vadede tamamen normalleşmesinin varsayılmadığı yönünde, değerlendirmelere yer verildi.

Güncel Döviz Kurları

25 Kasım saat 09.00 itibariyle güncel döviz kurları şöyle:

  • ABD Doları alış 7,9997 TL – satış 8,0106 TL
  • Euro alış 9,5228 TL – satış 9,5370 TL
  • İngiliz Sterlini alış 10,6766 TL – satış 10,6923 TL
Yorum Yap

Yorum Yap