Faizi Yükseltirseniz Döviz Düşer Ama Bizim Derdimiz Bu Değil

Faizi Yükseltirseniz Döviz Düşer Ama Bizim Derdimiz Bu Değil
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Güncel döviz kurları ile ilgili gelişmeleri yakından takip edenler Euro ve Dolar’ın alış ve satış fiyatlarının hangi seviyelerde olduğunu merak ediyor. Kasım ayının ilk haftasının son işlem gününde önce iniş gösteren ve ardından tekrar rekor seviyeye ulaşan dolar kuru dikkat çekiyor. Piyasalarda ise ABD başkanlık seçimleri sonrasında, odak noktasının Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB)  devam eden sıkılaştırma adımları ve 19 Kasım’da gerçekleştirilecek olan bir sonraki faiz kararı olması ön görülüyor.

Biz Dolarla Uğraşmıyoruz

AK Partili milletvekilleri ile hafta başında bir araya gelen Bakan Albayrak, “Küresel ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler” üzerine bir sunum yaptı. Sunumda dövizin artış sebeplerine değinen Albayrak; “Dövizdeki artışın birçok sebebi var. Dünyadaki belirsizlikler, ABD seçimleri, pandemi, ülkeler arasındaki sıkıntılar. Hepsi dövizin yükselmesine sebep oluyor. Biz dolarla uğraşmıyoruz, İstesek düşürürüz. Faizi yükseltirseniz, döviz düşer. Ama bizim derdimiz bu değil.” sözlerine yer verdi.

Türkiye’ye Özgü Değil

Bakan Albayrak, dünyada artan belirsizlikler sebebi ile döviz kurlarında dalgalanmalar olduğunu belirtirken, bu durumdan bütün ülkelerin etkilendiğini, Türkiye’ye özgü bir durum olmadığını dile getirdi.

Uzmanlar Merkez Bankası’nın dolar kuruna acil bir şekilde müdahale edilmesi gerektiğini belirtirken, Berat Albayrak’ın bunun aksine AK Partili vekillere verdiği brifingte, çok olağanüstü biri durum olmadığı sürece döviz kuruna müdahale edilmeyeceğinin sinyallerini verdiği iddia edildi.

Döviz Kurları Hangi Seviyede?

Haftanın son işlem gününde dolar, 8,50 seviyesini aşarak en yüksek banda ulaştı. Gün içinde yaşanan düşüşlerin ardından öğlen saatleriyle beraber yeniden bu seviyenin üzerine çıktı. Euro 10 TL seviyesine yakın bir noktada ilerlerken Sterlin ise 11 TL bandından işleme alındı. ABD başkanlık seçimlerinde devam eden belirsizliklerle birlikte döviz piyasasından da veriler gelmeye devam ediyor. 8,55 seviyelerinde işlem gören dolar ile birlikte Euro 10,14 seviyesinde seyretti. Kurlar arasında yüksek değere sahip İngiliz Sterlini ise 11,15 TL bandından işlem gördü.

Dolar ve Euro Neden Artıyor?

Döviz kurlarının ivmeli hareketleri piyasada devam ediyor. Vatandaşlar dolar ve Euro’nun neden arttığını merak ediyor. ABD başkanlık seçimlerinde devam eden belirsizliklerle birlikte Covid-19 salgını da küresel çapta ekonominin etken sebeplerinden biri. Devam eden vaka sayısı artışlarının Almanya ve Fransa gibi Avrupa ülkelerinin bu ayın başlarında getirdiği kısıtlamaların devam etme ihtimalini de güçlendirdi. Bu ülkeler 2 hafta sonra yeni bir değerlendirme açıklayacaklarını duyurmuştu.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!