Fed Bankacılık Kısıtlamalarını Genişletti

Fed Bankacılık Kısıtlamalarını Genişletti
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Amerikan Merkez Bankası yılın ikinci stres test sonuçlarını açıkladı. 33 ABD bankasının tabi tutulduğu stres testinin sonuçlarının açıklanmasının ardından ekonomik belirsizliğin devam ettiğine dikkat çekilerek, bankacılık sektöründe uygulanan kısıtlamalar ile ilgili değişiklik yapılacağı ve genişletmeye gidileceği belirtildi.

Amerika Merkez Bankası 2020 yılında Covid-19 salgınının etkili şekilde kendini gösterdiği ilk dönemde stres testi uygulamıştı. Salgının çok etkin olduğu dönemde test sonuçlarının ekonomik belirsizliği ortaya koyması ile bankacılık sektörüne çeşitli kısıtlamalar getirilmişti. Bankacılık sektörünün sermayesini korumasına yönelik yapıldığı açıklanan kısıtlamaların içinde hisse geri alımlarının askıya alınması ve temettüleri sınırlama gibi aktiviteler de yer almıştı. 2020 yılında 33 bankanın tabi olduğu ikinci stres test sonuçlarının açıklanması ile bu kısıtlamalarda değişikliğe gidileceği açıklandı.

2021’in İlk Çeyreğinde Hisse Geri Alımlarına İzin Verilecek

Amerika Merkez Bankası bu yıl yaptığı ikinci stres testinin sonuçları ile ilgili açıklama yayınladı. Ekonomik belirsizliğin hala devam ettiğinin belirtildiği açıklamada 2021 yılının ilk çeyreği için bankacılık sektörüne getirilen kısıtlamalarda değişikliğe gidileceği belirtildi.

Açıklamada yapılacak değişiklikler arasında temettüler ve hisse geri alımlarına izin verileceği belirtildi. Hisse geri alımlarının 2021 yılının ilk çeyreğinde mümkün olacağının açıklanması ile beraber uygulamaya limit koyulacağı da aktarıldı. Hem temettülerin hem de hisse geri alımlarının geçen yılki gelir ile sınırlı olacağı belirtildi. Açıklamada bankaların sermaye gereksinimlerinin yeniden ayarlanamayacağı ve geçen yılki değerler üzerinden oluşturulacağı belirtildi.

Bankacılık Sektörünün Gücünün Korunması Hedefleniyor

Fed bankacılık sektörüne getirilen kısıtlamalar ve değişikliklerle ilgili amaçlarının bankacılık sektörünün gücünü koruması olduğunu belirtti. Değiştirilen kısıtlamalar ile sermayenin gücünü korumaya devam edeceği ve bankaların kredi verebileceği belirtildi.

Randal Quardes Değişikliğe Gidilen Kısıtlamalarla İlgili Görüşünü Paylaştı

Amerikan Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada Fed Başkan Yardımcısı Randal Quardes’in görüşlerine de yer verildi. Covid-19 salgın sürecinde getirilen kısıtlamalarda değişikliğe gidilmesi ile ilgili yorumunu paylaşan Quardes, stres testi sonuçları ile ilgili konuştu. Randal Quardes, ABD’deki bankacılık sisteminin Covid-19 salgın sürecinde güç kaynağı olduğuna vurgu yaparak stres sonuçlarının bankalarla ilgili olumlu bir öngörüyü ortaya koyduğunu açıkladı. Randal Quardes, stres sonuçlarının ekonominin kötüye gitmesi durumunda dahi bankaların kredi vermeye devam edebileceğini ortaya koyduğunu belirtti. Ekonomide keskin bir olumsuzluk yaşanması halinde dahi hane halklarına ve işletmelere kredi verilebileceğini belirten Fed Başkan Yardımcısı, sonuçlardan memnun olduklarını belitti.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!