Fed Başkanı’ndan Üstü Kapalı DOGE Açıklaması

Kripto para piyasaları son aylarda çok ciddi değer artışları yaşadı. Piyasaların toplam değeri 2 trilyon doları aştı ve bunun 1 trilyon dolardan fazlasını tek başına Bitcoin (BTC) karşılıyor. Kripto paralara karşı duyulan ilgi, kripto para birimlerinin son dönemlerde hızla benimsenmesi, dünyanın her yerinden yatırımcıların dikkatini bu alana çevirmesini sağladı. Ancak piyasalara Ocak ayı sonlarında ve Şubat ayı başlarında, Reddit platformunda ortaya çıkan WallStreetBets topluluk oluşumunun varlık destekleri damgasını vurdu. Önce GameStop hisselerini şişiren topluluk ardından yönünü Dogecoin’e (DOGE) çevirdi. Böylece DOGE da inanılmaz artışlar elde etti. Fed Başkanı Jerome Powell, dün gerçekleştirilen basın toplantısında bu konuya ilişkin olarak isim vermeden açıklamalarda bulundu.

Fed Başkanı'ndan Üstü Kapalı DOGE Açıklaması
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Reddit sosyal medya platformu üzerinde bir araya gelen ve binlerce kişiden oluşan WallStreetBets isimli topluluk oluşumu, 2021 başlarında ekonomi piyasalarına dahil olarak tüm dengeleri değiştirmek adına seçtikleri bir varlık üzerinden hareket etmeye başladı. Topluluk, hedefine ilk olarak GameStop hisselerini aldı ve şirketin hisse değerleri çok kısa sürede çok hızlı yükseliş elde etti. Ardından topluluk hedefine emtia varlıklardan gümüşü aldı ve aynı durum gümüş fiyatlarında da yaşandı. Daha sonrasında ise topluluk elini kripto para piyasalarına attı ve şaka amacıyla piyasaya sürülen Dogecoin’i (DOGE) hedefine aldı. Bununla birlikte Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk da Dogecoin’i desteğini gösterince, söz konusu dönemde DOGE, 1 günde %1.000 oranında değer artışı yaşadı.

Dün akşam basın toplantısında ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, GameStop ve Dogecoin gelişmelerine ilişkin gelen soruyu yanıtladı. Powell, açıklamalarında “Dogecoin” ya da “GameStop” demedi ancak konuya ilişkin gelen soruyu yanıtsız da bırakmadı.

Powell’ın Basın Toplantısı Açıklamaları

Fed Başkanı Powell 28 Nisan akşam saatlerinde basın toplantısında konuştu. Powell, toplantıda politika faiz oranlarını sabit tuttuklarını açıkladı. Powell açıklamalarında, Kongre’nin kendilerine verdiği görevi sonuna kadar yapmak adına çalıştıklarını ifade etti ve Covid-19 pandemisi nedeni ile ABD ekonomisinin geriye gittiğini, bu durumun hala tam olarak düzeltilemediği fakat bu konuya ilişkin büyük gelişme kaydedildiğini ifade etti.

Powell’a toplantıda, hisse senedi piyasalarında çok konuşulan ve gündem olan GameStop hisseleri ve kripto para piyasasında “fiyatı durmadan yükselen” Dogecoin soruldu. Powell, gelen bu soruya iki varlığın ismini kullanmadan cevap verdi.

Powell’ın DOGE, GameStop ve CBDC Yorumları

Gelen soru üzerine Jerome Powell “Birçok kişi yalnızca fiyatlara ve piyasalardaki belli olaylara bakarak hareket ediyor. Bana göre piyasalarda oluşan köpüğü, bu durum ortaya çıkarıyor. Biz yine de belli kurallar çerçevesinin içinde hareket etmeye çalışıyoruz. Bu yüzden bu konuları konuşabilir, hatta yaşananlardan dolayı sorumlu tutulabiliriz” sözleri ile yanıt verdi. Powell ayrıca CBDC konusunda “Acele etmektense işi doğru yapmalıyız, bu daha önemli” sözlerini dile getirdi.

Respond To This Post
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!