Fed Kararı İle Dolar Kuru Geriledi

Küresel ekonomi piyasalarının gözü kulağı dün ABD Merkez Bankası’nın (Fed) aldığı faiz kararlarındaydı ve Fed toplantısından piyasalarda oluşan beklentiye paralel olarak politika faizini yüzde 0 ile yüzde 0,25 aralığında sabit tutma kararı çıktı. Karar öncesi 7,60 seviyelerinde yatay seyreden dolar/TL kuru, karar ile birlikte gevşeme yaşayarak tekrar 7,50 seviyesine kadar geriledi. Yeni güne 7,50 seviyesinin hemen altında başlayan dolar/TL kuru, gün içinde 7,50 seviyesinin üzerinde işlem görerek devam ediyor. Şimdi gözler, bugünkü PPK toplantısına çevrildi.

Fed Kararı İle Dolar Kuru Geriledi
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dolar/TL kuru, Şubat ayında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizini sabit tutma kararını alması ile birlikte, ekonomi yönetimlerinden gelen “ekonomide sıkı duruş” ve “kalıcı fiyat istikrarı” söylemleri ile aşağı yönlü hareketliliğini hızlandırmış ve 6,89 seviyesine kadar gerilemişti. Ancak dolar/TL kurunda bu seviyeler kalıcı olmadı ve Şubat ayının son işlem haftasında kur yeniden 7,00 TL seviyesi üzerinde hareket etmeye başlamıştı.

Mart ayında yukarı yönlü ivmelenen dolar kuru, geçtiğimiz hafta başında ABD 10 yıllık Hazine tahvil faizlerindeki artışa bağlı olarak 7,78 TL seviyesine kadar yükselerek piyasalarda endişe oluşturmuştu ancak daha sonra tahvil getirilerinin düşmesi ile yeniden 7,60 seviyelerine kadar gerilemişti. Dün Fed toplantısı öncesi 7,60 TL seviyelerinde yatay seyreden dolar kuru, Fed toplantısından politika faizini sabit tutma kararı çıkınca yönünü aşağı çevirdi ve 7,50 TL seviyelerinde dengelendi.

Fed Sonrası Gözler TCMB’de

Fed toplantısından çıkan karar sonrası gevşeyen dolar/TL kuru için, gözler bugün gerçekleştirilecek olan Merkez Bankası Şubat ayı PPK toplantısına çevrilmiş durumda. Bankacılar ve uzman ekonomistler, bugünkü toplantıdan 100 baz puanlık faiz artış kararı çıkmasını bekliyor. Birçok ekonomiste göre, Merkez Bankası öngörüldüğü gibi faiz artışına gitmezse, Türkiye ekonomisi küresel ekonomi piyasalarında geride kalabilir ve Türk Lirası’nın ekonomik toparlanma sürecinde olan küresel piyasaların gidişatına kalabilir. Reuters anketine katılan 21 katılımcının tamamı, Merkez Bankası’ndan bugün 100 baz puanlık faiz artış kararı bekliyor.

TCMB Faiz Artışına Gitmezse Ne Olur?

Yurtiçi ekonomi piyasalarında birçok analist ve ekonomist, Merkez Bankası’nın politika faizinde artışa gitmesinin ekonomi adına kalıcı bir çözüm oluşturmayacağını ancak bu hamlenin, ekonomide toparlanma adına zaman kazandırabileceğini düşünüyor. Her ne kadar düne kadar piyasalarda politika faizinde artışa gidileceği yönünde ortak bir öngörü oluşmuş olsa da bazı ekonomistler, Fed’in aldığı karara paralel olarak, TCMB’nin de politika faizini sabit tutma kararına gidebileceğini ifade ediyor.

HDP’nin Kapatılma Davasının Dolar Kuruna Etkisi

Piyasalarda öte yandan, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kapatılmasına yönelik dün akşam Anayasa Mahkemesi’nde açılan davanın gidişatı da izlenecek. Davanın açılması ile birlikte, Fed kararı öncesi 7,55 seviyesine kadar çekilen dolar/TL kuru, dava haberi ile 7,64’e kadar yükselmiş, Fed kararı sonrasında ise 7,50 seviyesinin de altına gerilemişti.

Respond To This Post
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!