Fındık İhracatı Azaldı, Milli Gelire Katkısı Arttı

Fındık İhracatı Azaldı, Milli Gelire Katkısı Arttı
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçılar Birliği fındık ihracatının 2020 verilerini paylaştı. Açıklanan verilere göre geçen sene fındık ihracatında bir önceki yıla göre %36 oranında düşüş yaşandı. 2020 yılında fındık ihracatından 1 milyar 945 milyon 299 bin 937 dolar elde edildi. Fındık ihracatındaki azalmaya rağmen artan fiyatlar dolayısıyla milli gelire katkı da ise artış yaşandı. Fındık ihracatında bir önceki yıla göre miktar olarak %12.1 ve döviz gelirinde ise %4.1 oranında azalma meydana geldi. 2019 yılı ile 2020 yılı arasında fındık ihracatında ciddi düşüş yaşandı.

KFMİB Başkan Vekili Gürsoy: Rakip Ülkeler Ucuz Fiyatlardan Satış Yaptı

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracat Birliği Başkan Vekili Dursun Oğuz Gürsoy 2020 yılında fındık ihracatında yaşanan düşüşü değerlendirdi. Gürsoy açıklamalarında fındık ihracatında yaşanan düşüşü etkileyen birden fazla neden olduğunu belirtti. Fındık fiyatlarının yükselmesinden dövizde yaşanan dalgalanmalara kadar birçok faktörün fındık ihracatındaki düşüş üzerinde etkili olduğunu belirten Gürsoy, rakip ülkelerin daha ucuz fiyatlardan fındık ihracatı gerçekleştirdiğini belirtti.

Fındık ihracatında düşüş yaşanmasında pandemi sürecinin de etkili olduğunu belirten Gürsoy tek neden olarak pandemiyi göstermenin doğru olmadığını belirtti. KFMİB Başkan Vekili Gürsoy 2020 sezonunun başlarında fındık fiyatlarının 22 liradan bir anda 25 liraya kadar yükseldiğini ve 30 lira beklentisinin de gündeme geldiğini belirtti. Türkiye’de ihracatçıların piyasa koşullarına göre yurt dışına teklif vermeye devam ettiğini aktaran Gürsoy Azerbaycan, Gürcistan ve İtalya gibi rakip ülkelerin çok daha ucuz fiyatlardan fındık ihracatı gerçekleştirdiğini belirtti.

Fındık İhracatında En Büyük Düşüş Avrupa Birliği’nde Oldu

KFMİB Başkan Vekili Gürsoy açıklamalarında hangi ülkelerde fındık ihracatındaki düşüşün daha fazla olduğuna da değindi. Bazı ülkelerde düşüşün %50 seviyelerine kadar geldiğini aktaran Gürsoy, Türkiye’nin en çok fındık ihracatı yaptığı Avrupa Birliği ülkelerinde en çok düşüşün yaşandığını kaydetti.

Çin piyasasına yapılan fındık ihracatının %25 oranında düştüğünü aktaran Gürsoy, Japonya piyasasında ise bu miktarın %50’ye kadar çıktığını aktardı. Almanya, Belçika ve Hollanda gibi ülkelerde ise fındık ihracatı düşüşün %40’ın üzerinde olduğunu belirten Gürsoy, ciddi kayıp yaşandığını kaydetti.

Fındık Yerine Badem Tercih Edilmeye Başlandı

Gürsoy’un dikkat çektiği diğer bir nokta ise fındık yerine bademin tercih edilmeye başlanması oldu. Hem kuruyemiş olarak hem de pastacılık sektöründe artan fındık fiyatlarından kaynaklı bademin tercih edilmeye başlandığını aktaran Gürsoy, bunun da fındık ihracatının düşüş nedenlerinden bir olduğunu aktardı.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!