Gıda Fiyatlarındaki Artışa Yönelik Çalışmalar Başladı

Gıda Fiyatlarındaki Artışa Yönelik Çalışmalar Başladı
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gıda fiyatlarındaki artışın durdurulması için Gıda Komitesi dün toplandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ile toplanan komiteye Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal katıldı. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nde gerçekleştirilen toplantıda ele alınacak gündemlerle ilgili TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı, AK Parti Kars Milletvekili Prof. Dr. Yunus Kılıç değerlendirmelerde bulundu.

Gıda Fiyatlarındaki Artışa Yönelik Üçlü Markaj Uygulanacak

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda yapılan toplantı öncesinde ele alınacak gündemlerle ilgili değerlendirmelerde bulunan AK Parti Kars Milletvekili Prof. Dr. Yunus Kılıç, toplantıda hangi uygulama ve yaptırımların konuşulacağı hakkında bilgi verdi.

Prof. Dr. Yunus Kılıç komitede etkin denetim, vergi düzenlemeleri ve ihracat ürünlerinde kısıtlamaya gidilmesi olmak üzere 3 farklı başlığın ele alınacağını, gıda fiyatlarının düşürülmesi için üçlü markaj uygulanacağını açıkladı.

Yunus Kılıç: Bazı Firmalar Daha Fazla Kazanma Odaklı Politika Uyguluyor

Yunus Kılıç açıklamalarında gıda fiyatlarındaki yükselişte bazı firma politikalarının etkili olduğunu ve bu politikaların önüne geçilmesine yönelik adımların atılacağını belirtti. Bazı firmaların pandemi sürecinden de faydalanarak, daha fazla kazanma hevesi ile fiyat artışı yaptıklarını açıklayan Kılıç, buna karşı etkin bir denetimin gerekli olduğunu ve konunun komitede konuşulacağını aktardı.

Etkin ve Sıkı Denetim Dönemi Başlayacak

Gıda fiyatlarındaki artışa engel olmak için alınacak üçlü önlem paketi hakkında açıklamalar yapan Kılıç, en önemli maddelerden birinin etkili ve sıkı denetim olduğunu belirtti. Denetimin sıkılaştırılması ile haksız fiyat artışlarının önüne geçilmesinin amaçlandığını açıklayan Kılıç sert yaptırımların uygulanacağını belirtti.

Bir süredir gerekçesi olmadan fiyat artışı yapıldığının gözlemlendiğini belirten Kılıç, maliyeti olmadan fiyat artışına engel olunacağını belirtti. Maliyeti gösteren satıcılar için sıkıntı olmadığını açıklayan Kılıç maliyeti gösteremeyenlere ise caydırıcı yaptırımlar uygulanacağını belirtti. Yumurta fiyatlarındaki inanılmaz artışı da örnek gösteren Kılıç, bu fiyat artışında haksız kazanç bulunduğunu, satıcıların fiyat artışını belgelendirmeleri gerekeceğini belirtti.

Vergi Düzenlemeleri Yapılacak

Gıda fiyatlarındaki artış ile ilgili alınacak diğer önlemin de vergi düzenlemeleri olacağını belirten Kılıç başta gümrük ve fon vergileri olmak üzere tüm vergilerde yeni düzenlemelerin yapılacağını belirtti.

İhracat Sınırlaması İç Piyasa İhtiyaçları Doğrultusunda Yapılacak

Prof. Dr. Yunus Kılıç markajın üçüncü aşamasının da ihracat sınırlamaları olduğunu belirtti. Yurt içi ihtiyaçlarına göre bazı gıda ürünlerinin ihracatına sınırlama getirileceğini belirtti.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!