Gram Altın Ayağa Kalkmaya Başladı!

Gram Altın Ayağa Kalkmaya Başladı!
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uzun süredir düşüş trendinde olan gram altın, bugün sert bir yukarı yönlü hareketlenme ile artış gösterdi. Kasım ayı başlarından bu yana düşüş hareketleri ile ilerleyen gram altın Aralık ayının ilk işlem haftasına sakin bir giriş yapmıştı. Yatay seyirde ilerlemeyi sürdüren ve tarihi 540 TL’lik zirvesinden yaklaşık 100 TL değerinde uzaklaşan gram altın, bugünkü yükseliş hamlesi ile birlikte gün içinde önce 468 TL seviyesine kadar yükseldi, ardından tekrar 462 TL seviyesine çekildi. Öte yandan küresel piyasalarda ise ons altın da sert düşüşlerin ardından toparlanma emareleri göstermeye başladı. Ons altın da tarihi zirvesinden, 4 aylık süreç içinde 300 dolardan fazla uzaklaşmıştı fakat bugün tekrar hafif hareketler ile yükselişe geçti. Yaşanan yükselişler ile birlikte sarı maden yatırımcıları uzmanlardan gelen yorumları ve Kapalıçarşı’dan gelen güncel fiyatları incelemeye aldı.

TÜİK Verileri Açıkladı, Dolar ve Gram Altın Yükseldi

Covid-19 virüsüne karşı geliştirilen, olumlu aşı haberleri ile birlikte düşüş trendine giren ons altının ve yurtiçi piyasalarda ekonomi yönetimindeki değişimlerle birlikte 7,50 TL seviyelerine kadar gerileyen dolar kurunun etkisi ile değer kaybeden gram altın, bugün sert hareketlendi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2020 yılı Kasım ayı enflasyon verileri, piyasada oluşan beklentilerin çok üzerinde yer alınca dolar/TL kuru ilk olarak 7,91 seviyesinde tepki verdi. Yurtiçi piyasalarda bu durum, gram altın fiyatlarına artış olarak yansıdı. Dolar kuru daha sonra değer kaybetmeye başlasa da gram altın, ons altın fiyatlarındaki yükselişten destek almayı sürdürüyor. Küresel piyaslarda ons altın fiyatı ise 1.843 dolara kadar yükseliş gösterdi.

Yıldırımtürk Aralık Ayında Yükseliş Beklediğini Dile Getirmişti

İlerleyen günlerde gram altının yönelimi ile ilgili değerlendirmelerde bulunan İstanbul Mücevherciler Kuyumcular ve Sarraflar Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Yıldırımtürk, aşı gelişmeleri ile birlikte piyasalarda oluşan iyimser havanın dağıldığını ve altında tekrar yükseliş hareketinin başlamasını beklediğini ifade etmişti. Özellikle de Aralık ayının ortalarından itibaren altının yeniden yükselişe geçmesini beklediğini söyleyen Mehmet Ali Yıldırımtürk, konuya ilişkin; “Burada biraz ABD yardım paketinin oluşturacağı etkiyi izleyeceğiz. Bana göre bu gelişme altına pozitif yönlü etki edecek. Yılsonu için ons altında 1.950 – 2.000 dolar beklentimi koruyorum.” sözlerini dile getirmişti.

Yaşanan Gelişmeler Sonrası Güncel Altın Fiyatları

Gün içinde dolardan destek bularak 468 TL seviyesine kadar yükselen ve tekrar 462 TL seviyesine kadar gerileyen gram altın ve diğer altınlarda güncel fiyat listesi şöyle:

  • Gram altın alış 466,06 TL – satış 466,15 TL
  • Çeyrek altın alış 756,00 TL – satış 765,20 TL
  • Ons altın alış 1.840,44 TL – satış 1840,83 TL
  • Cumhuriyet altını alış 3.023,60 TL – satış 3.050,90 TL

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!