Güçlü Kadınlar Zirvesi! Ekonomide Kadın Farkındalığı

Güçlü Kadınlar Zirvesi! Ekonomide Kadın Farkındalığı
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Güçlü Türkiye’nin Güçlü Kadınları Zirvesi’ne pandemi kısıtlamaları kapsamında video konferans yoluyla katılan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ekonomide kadın istihdamına ve kadın girişimcilere verilen desteğe yönelik açıklamalarda bulundu. İş, spor, sanat ve siyaset alanından pek çok başarılı kadının katıldığı İstanbul’da toplanan zirvede 8 martın toplumda kadın farkındalığına katkı sağlayacağına dikkat çekti. Bakan Pekcan, kadın girişimcilerimiz sayesinde ülkemizin ticaret hacminin genişleyeceğine ve ekonomide istikrarın sağlanacağına inandığını belirtti. Pekcan, yapay zeka destekli çalışmalar ve 14 milyonun üzerinde hibe desteği ile kadın istihdamının desteklendiğine açıklamalarında yer verdi.

Küresel Ekonomi Kadın Girişimler İçin Fırsat Sunuyor

Video konferans yoluyla katıldığı toplantıda kadın girişimciler sayesinde ekonomide büyümenin sağlanacağını ve hedeflere ulaşılacağına vuru yapan Pekcan, 8 mart tarihinin kadın farkındalığı için önemli bir tarih olduğunu belirtti. Kadının toplumsal farkındalığı ve gücünü göstermesinin yalnız bir gün ile sınırlı kalmaması gerektiğine dikkat çekti. Türkiye’nin kadın girişimciler için farkındalığın korunması ve geliştirilmesine yönelik çalışmalarını hatırlatan Pekcan, bu çalışmaların küresel ekonomide kadın girişimciler için fırsat niteliğinde olduğunu söyledi.

Network Projesi ile Güçlü Bir Girişim Ağı Oluşturulması Planlanıyor

Güçlü Türkiye’nin Güçlü Kadınları Zirvesi’nde konuşan Pekcan, kadın girişimcilere destek sağlayacak çalışmalara yönelik detayları paylaştı. Dikkat çeken “Kadın Girişimci Network Projesi” ile Türkiye genelinde 47 farklı ilde yaklaşık 1400 kadın girişimcinin bir araya getirildiğini hatırlatırken, güçlü bir kadın girişimci ağı oluşturulmasını hedeflediklerini belirtti. Girişimci kadınlar için verilen destekler kapsamında ihracat yapmak isteyen kadınlara Kolay İhracat Platformu oluşturulacağını yapay zeka teknolojileri ve dijital danışmanlık hizmeti ile platformun aktif kullanılmasını sağlayacaklarını açıkladı.

14 Milyon 500 Bin liranın Üzerinde Hibe Verildi

Elektronik ticaret ve çevrimiçi yapılabilecek ticari işlemler için oluşturulan ve kullanılan E-Ticaret Akademisi’nden yararlanan kullanıcılarının yüzde 46’lık kesiminin kadın girişimcilerin oluşturduğunu açıkladı. Pekcan, e- ticaret akademisin yanında özellikle kırsal kesimlerde kadınların ekonomik hayata kooperatifler aracılığıyla gerçekleştirildiğine vurgu yaptı.

Pekcan, kırsal kesimdeki kadın girişimcilerin de bakanlığın sağladığı desteklerden faydalanmaları için Kooperatiflerin desteklenmesi( KOOP-DES) programının kadın girişimler için başlatıldığını söyledi. Kadın ve genç girişimcilerin emeklerinin desteklendiğine vurgu yapan Pekcan, kooperatiflere verilen finansal desteğin 14 milyon 500 bin lira değerine ulaştığını söyledi. Kadın girişimciler için faaliyet gösteren 139 kadın kooperatifinin gerçekleştirdiği 149 proje çerçevesinde 14 milyon 500 bin liranın üzerinde finansman desteğinin hibe yoluyla kooperatiflere sağlandığını açıkladı. Pekcan, bu destek ile birlikte kadın girişimcilerin ekonominin büyümesi ve istikrarında kilit rolü oynayacağını bir kez daha hatırlattı.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!