Gümüş Fiyatı Nasıl Hesaplanır?

Gümüş Fiyatı Nasıl Hesaplanır?
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İnsanlar için ellerindeki gümüş eşyaların fiyatlarının nasıl hesaplanması gerektiği hep karmaşa yaratmıştır. Gümüş fiyatının hesabında 2 önemli husus vardır bunlardan biri gramaj diğeri ise ayardır. Gümüş genel boyutu ve hesabı uluslararası olarak oluşturulmuştur. Gümüş doğası gereği yumuşaktır ve diğer metallerle karıştırılıp alaşım oluşturabilir. Bakır her zaman gümüşün işlenmesini kolaylaştırmak için kullanılır. 800 ayar olan  gümüş % 80 gümüş ve % 20 bakır içerir. Bakır ile oluşturulan alaşımda % 50’den fazla gümüş bulunduğunda ve bakır oranı % 50’yi geçmediğinde renk beyaz olur. Yani bu bağlamda gümüşün ayarını anlamak için rengine de dikkat edilmelidir. Bu  kriterler gümüş fiyatını da etkilemektedir.

Gümüş Eşyalar Nasıl Satılır?

Vatandaşlar gümüşlerini satarken fiyat hesaplamasının nasıl yapıldığını bilmemektedir. Bu konuda uzmanlara danışmaları en iyi fikirdir. Sizden gümüş ürün veya büyük eşyalar satın aldığında, bunları tartarak ve ayar numarasını kontrol ederek aldığınızdan emin olun. Her gümüşün bir ayar numarası vardır. Genellikle 800 karat, 900 karat veya 925 karat olarak yazılır. Bu nadir bir durumdur, çünkü bazı ürünlerin seri numarası olmayabilir. Bu durumlarda, ürünün gerçekten gümüş olduğunu tespit edilmesi gerekir. Bu sayede her ürün için en iyi fiyatı alır ve değerli satışlar yaparsınız. Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse, önce gümüş  satmak isteyen müşterilerinin ürünleri tartılmaktadır. 2 kg ağırlığında olduğunu varsayalım. Ardından ürünün ayar numarasına bakıyoruz. 925 karat olduğunu varsayalım. O gün 925 ayar olan piyasa fiyatını 1500 TL olarak hesaplanabilir. Bu değer bağlamında 3000 TL ödeme yapılır.

Gümüş Ayarı Nedir?

Günümüzde insanlar gümüş fiyatlarını takip ederek bilgi sahibi olmaktadır. Fakat bir çok kişi gümüş ayarının ne demek olduğunu bilmemektedir. Gümüş ayarı binler sisteminde tanımlanmıştır ve uluslararası bir ayardır. En saf gümüşün değeri 1.000’dir. Ticari gümüş 999 saftır. En çok kullanılan 925 ayar gümüştür. Ayrıca bu mücevherat ve mücevher yapımı için en iyi kalitedir.

Gümüş Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Gümüş, yüzlerce yıldır günlük yaşamın birçok alanında kullanılan değerli bir metaldir. Günümüzde en yaygın kullanım alanları takı ve süslemedir. Elbette gümüş alırken gözden kaçmaması gereken noktalar vardır. Satın alma gücü açısından gümüş, toplum için diğer değerli metallere göre daha caziptir ve bu kıymetli metalden yapılan metalardan yapılan gümüş eşyaların parlaklığı ve zarafeti tercih sebebi haline gelmiştir. Fakat Gümüş satın alırken bile sahte eşyalarla karşılaşılabilmektedir. Vatandaşların gümüş fiyatı sorarken ve alırken güvenilir yerleri tercih etmesi gerekmektedir.

Gümüşe Yatırım Yapılır mı?

Gümüşe yatırmanız gereken para miktarı, altın yatırmamız gereken miktardan azdır. Ne yazık ki, birkaç vadeli işlem ve opsiyon ticareti nedeniyle gümüş ticaret sözleşmeleri kapatıldı. Öte yandan, bazı özel bankalardan ve katılımcı bankalardan gümüş hesap açabilirsiniz. Ayrıca döviz piyasasında gümüş için yatırım yapabilirsiniz. Son dönemde yükselen gümüş fiyatlarına rağmen gümüşe yatırım artmıştır.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!