1. Ana Sayfa
  2. Manşet
  3. Gümüş Vadeli Sözleşme İşlemleri Başlıyor

Gümüş Vadeli Sözleşme İşlemleri Başlıyor

Gümüş yatırımcılarının hızla artmaya devam ettiği bugünlerde gümüş vadeli sözleşmelerin işlemlerinin başladığı açıklandı. Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklamaya göre gümüş vadeli sözleşmeler işleme açılıyor. Yurt içi yatırımcıların ilgisinin artmaya başladığı gümüşle ilgili duyurulan bu yeni haber yatırımcıları sevindirdi. İşlemlerin ayrıntıları ise merak edildi.

Gümüş Vadeli Sözleşme İşlemleri Başlıyor

Tüm dünyada Covid-19 salgınının başlaması ile beraber yatırımcı sayısında da ciddi bir yükseliş meydana geldi. Ekonomik olarak tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ciddi değişiklikler yaratan salgın süreci, yatırım araçlarına gösterilen ilgide de artışa neden oldu. Covid-19 salgın sürecinde ekonomik etkenlerde yaşanan değişiklikler, enflasyon korkusu ya da yatırımcıların birikimlerini kaybetme korkusu yatırım dünyasında da yeni alanlar yarattı. Çok uzun zamandır güvenli bir yatırım limanı olarak görülen altın, Covid-19 salgın sürecinin ilerlemesi ile gümüşü de yanına almaya başladı. Bütün metallerde olduğu gibi gümüş fiyatlarında da yükseliş meydana geldi. Hatta gümüşteki büyüme altının önüne geçerek yatırım dünyasının en çok konuştuğu metallerden biri haline geldi.

2020 yılında Covi-19 salgınında etkisi ile kendine yeni yatırımcılar bulmaya başlayan gümüş hakkında birçok analistte olumlu yorumlarda bulunmaya devam ediyor. Aşı gelişmelerine rağmen yükselişini devam ettiren gümüşün 2021 yılında da yüksek bir görünüm sergileyeceğine dair de yeni tahminler gelmeye devam ediyor. Gümüşün görünürlüğünün bu kadar arttığı bir süreçte de yatırımcıları için Türkiye’de ilk gümüş fonu açıldı ve Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamaya göre gümüş vadeli sözleşme işlemleri de önümüzdeki günlerde başlayacak. Yapılan açıklamaların ardından işlemlerin başlayacağı tarih, sözleşme büyüklüğünün ne kadar olacağı, vade ayları gibi birçok ayrıntı ise merak konusu oldu.

Vadeli İşlem Sözleşmeleri İçin Tarih Belli Oldu: 15 Ocak 2021

Son dönemlerde özellikle yurt için yatırımcıların büyük oranda ilgisini çekmeye başlayan gümüş için vadeli sözleşmelerin işleme açılacağı duyuruldu. Birçok yatırımcı tarafından merakla beklenen bu işlemin 15 Ocak 2021 tarihinde Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda başlayacağı duyuruldu. İşlemlerin başladığı tarihte akşam seansında %10 fiyat değişim limiti ile işlemlerin başlayacağı belli oldu. Gümüş vadeli sözleşme işlemlerinin 1 Ocak 2021 tarihinde piyasa yapıcılık programına dahil edileceği de açıklandı.

Sözleşme Büyüklüğü 10 Ons Gümüş Olacak

Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamada söz konusu sözleşmelerle ilgili ayrıntılar da paylaşıldı. Yatırımcıların en çok merak ettiği konulardan biri olan sözleşme büyüklüğünün ise 10 ons gümüş olacağı açıklandı.

Vade Ayları Açıklandı

Gümüş yatırımcılarının en çok merak ettiği konulardan biri de sözleşmelerin vade ayları ve sıklıkları oluyor. Borsa İstanbul içinde bulunulan aya en yakın 3 vade ayı ile işlem yapılacağını açıkladı. Vade ayı için Şubat, Nisan, Haziran, Ağustos, Ekim ve Aralık seçenekleri olacak.

Vade Sonu Uzlaşma Fiyatı Londra Borsasından Alınacak

Gümüş vadeli sözleşmelerde vade sonu uzlaşma fiyatı ise Londra borsasına göre belirlenecek. Sözleşmenin son işlem gününde Londra borsasında oluşan dolar/ons gümüş fiyatı temel alınacak.

Yorum Yap

Yorum Yap