Güne Düşüşle Başlayan Dolarda Hareketlilik Sürüyor

Yurtiçi ekonomi piyasalarının beklediği Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Nisan ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından, piyasalarda oluşan beklentilere paralel olarak politika faizini sabit tutma kararı çıktı. TCMB eski başkanı Naci Ağbal döneminde, politika faizi %10,25 seviyesinden %19’a yükselmişti. Yüksek faiz sonrası göreve gelen Şahap Kavcıoğlu başkanlığında, ilk PPK toplantısında beklendiği gibi faizde bir değişikliğe gidilmedi. Bu karar ile birlikte dolar/TL kuru, 8,00 seviyesine kadar geriledi ancak yeni günde kur tekrar artışa geçerek 8,10 seviyesine hareket etti.

Güne Düşüşle Başlayan Dolarda Hareketlilik Sürüyor
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), eski başkanı Naci Ağbal döneminde 4,5 aylık süreçte toplamda 875 baz puanlık politika faiz artışına gitti. Naci Ağbal’ın görev süresince, düşük enflasyon ve ekonomide fiyat istikrarı başlıkları göz önünde bulunduruldu. Bu alanda atılan adımlar ile politika faizinde artış yaşanırken, küresel piyasalarda TL güven kazanmaya başladı. Ancak yüksek faiz sonrasında Naci Ağbal görevden alınınca, TL kazandığı değerleri ve güveni hızla kaybetmeye başladı. Ağbal yerine getirilen Şahap Kavcıoğlu başkanlığında TCMB ilk PPK toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıdan faizi sabit tutma kararı çıktı. Bu karar sonrası dolar/TL kurunun ilk tepkisi düşüş oldu ve kur 8,01 TL seviyesine kadar çekildi. Ancak yeni günde gelen artışlar ile dolar kuru tekrar 8,10 TL seviyesini test etmeye başladı.

Toplantı Sonrası Ay Sonu Enflasyon Raporu Takip Edilecek

Merkez Bankası, Nisan ayı PPK toplantısında %19 olan politika faizini sabit tuttu ancak ilerleyen dönemler için politika faizinde indirim kapısını açık bıraktı. Bu karar sonrası 8 – 8,15 aralığında dalgalanan dolar/TL kuru daha sonra 8,1 seviyesinin altında yeni güne başlangıç yaptı ancak sabah saatlerinden sonra kur, tekrar 8,10 TL seviyelerine yöneldi. Bankacılar, dünkü PPK toplantısından sonra, ay sonundaki enflasyon raporunun daha fazla önem kazandığını ifade ediyor.

ABD Hazine Tahvil Faizleri Son 1 Ayın En Düşük Seviyesinde

Dolar/TL kuru haftaya 8,20 seviyesinde giriş yapmıştı. Ancak küresel piyasalarda bir süredir değer artışında olan doların, değer kayıplarına geçmesi ile birlikte dolar/TL kuru da 8 seviyesine doğru düşüşe geçmişti. ABD Hazine tahvil faizlerinin bir yıldan daha uzun bir sürenin ardından en yüksek seviyelere gelmesi ve bu aşamadan sonra gerilemeye başlaması ile birlikte dolar, üst üste ikinci haftayı da değer kayıpları ile kapatmaya hazırlanıyor. Geçen ay %1,776’ya kadar yükselen ABD 10 yıllık Hazine tahvil faizleri, dün akşam son 1 ayın en düşük seviyesi olan %1,528’e kadar geriledi.

Güncel Döviz Kurları

Nisan ayı PPK toplantısı sonrası, haftanın son işlem gününde güncel döviz kurları şöyle:

  • ABD Doları alış 8,0754 TL – satış 8,0813 TL
  • Euro alış 9,6788 TL – satış 9,6873 TL
  • İngiliz Sterlini alış 11,1107 TL – satış 11,1222 TL

Respond To This Post
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!