Hangi Yurt İçi Gelişmeleri Altın Fiyatları Üzerinde Etkili?

Hangi Yurt İçi Gelişmeleri Altın Fiyatları Üzerinde Etkili?
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yurtiçi gelişmelerin altın fiyatlarına etkileri döviz kurları özelinde değerlendirilmelidir. Yurtiçinde altın fiyatlarını etkileyen gelişmeler TL’nin değerini etkileyerek dolar, Euro ve diğer döviz kurlarının değişimini etkiler. Hatırlanacağı gibi ons altın dolar ile fiyatlanır. Dolarda yaşanan her değişim gram altın fiyatında yönü belirler. Dolar kuru, yaşanan hareketin şiddetine bağlı olarak altın fiyatlarında ons altından daha belirleyici olabilmektedir.

Altın Fiyatlarını Etkileyen Etkenler Nelerdir?

Türk Lirası’nın değeri, ülke ekonomisi ile paralel seyreder. Ekonomideki riskler TL’de değer kaybına yol açarken, olumlu gelen büyüme ve enflasyon verileri etkisi ile TL değerlendir. TL’de meydana gelen gelişmeler doğrultusunda küresel piyasa altın fiyatlarına göre yurtiçinde pozitif veya negatif ayrışma yaşanabilirken, her iki cephede benzer yönde hareketler aşırı yükseliş veya geri çekilmeye sebep olabilir.

Enflasyon, Türk Lirası değerinde en belirleyici etmendir. TL varlıklara yapılan yatırım kararlarının gözden geçirilerek dövize geçişleri tetikleyen TL değeri, TCMB tarafından faiz veya rezerv pozisyonları ile olası değişimlerde dengede tutulmaya çalışılır. Yüksek enflasyonun TL’deki alım gücünü düşürdüğü göz önüne alındığında, Türk ekonomisine göre oldukça düşük enflasyona sahip ABD dolarının değerinin artması olağan karşılanır.

Turizm Sektörü de Önemli Bir Paya Sahip

Öte yandan cari açık veren ekonomimiz, turizm ve dış borçlanma yolu ile açığı kapatmaya çalışır. Covid-19 pandemisinde gerçekleştiği gibi turizm gelirlerinin düşmesi, dış borç ödemelerinde risk oluşturarak TL değerini hızlı şekilde geri çekebilir. Nakit akışı şirketlerde olduğu kadar ülkeler için de önemlidir. Nakit akışında yaşanan vade uyumsuzlukları, yatırımcıların tamamı tarafından risk olarak görülerek korunaklı pozisyon alma süreçlerini hızlandırır.

Mali bütçe açıkları da uzun vadede TL değeri üzerinde belirleyici etkiye sahiptir. Öncü gösterge olarak değerlendirilebilen bu gelişmeler, ek zam ve vergi yoluyla finanse edilmeye çalışacağı için enflasyonu yukarı yönlü destekleyici etkiye sahiptir. Enflasyonda artış emareleri bile TL varlıkların getirisini enflasyona karşı yenilme noktasına getirebilir. Bu durumlarda sıcak para çıkışı ile birlikte yerli yatırımcılar da döviz ve altın pozisyonlarını artırarak enflasyona karşı birikimlerini koruma altına almayı tercih edebilirler.

Altın Fiyatları Nasıl Takip Edilmelidir?

Altın yatırımcıları küresel piyasalarda altın fiyatlarını takip etmenin yanında yurtiçi piyasalarında dolar kurunu takip etmeyi ihmal etmemelidirler. Yaşanan gelişmelere bağlı olarak yurtdışında altın artarken yurtiçinde düşebileceği gibi tam tersi şekilde ons altın düşerken gram altın yükselebilir.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!