1. Ana Sayfa
 2. Bilgi
 3. Hardware Wallet Nedir?

Hardware Wallet Nedir?

Hardware Wallet hakkında merak ettiğiniz detayları yazımızda hazırladık. Hardware Wallet nedir, ne işe yarar? Trezor, Ledger Nano S ve KeepKey karşılaştırması hakkında bilgilere de erişebileceğiniz yazımızdan birçok bilgiye erişebilirsiniz. Coin cüzdanları hakkında merak ettiğiniz detayları inceleyerek Hardware Wallet, Trezor, Ledger Nano S ve KeepKey hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hardware Wallet Nedir?

Hardware wallet; Bitcoinlerin güvende olabilmeleri için ortaya çıkmış olan fiziksel elektronik cihazlar olmaktadır. Hardware wallet kullanıldığında; internete bağlı olunmayan zaman dilimi içerisinde de Bitcoinlerin çalınma riski sıfırlanabilmektedir. Kötü amaçlı yazılımlara maruz kalmış olan bilgisayarlara takılı olan donanım cüzdanlarından Bitcoinlerin çalınması gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. Donanım cüzdanları hasar görse dahi gizli yedekleme kodu sayesinde Bitcoinlerin elde tutulması mümkün olabilmektedir. Donanım cüzdanları çaldırılmadığı sürece içerisinde bulunan Bitcoinlerin kaybedilmesi oldukça zordur.

Hardware Wallet Tanımı Nedir?

Donanım cüzdanı anlamına gelen hardware wallet, Bitcoinlerin güvenliğinin sağlanabilmesi için kullanılan elektronik cihaza verilen isimdir. Bitcoinlerin harcanabilmesi için öncesinde donanım cüzdanının bilgisayara, telefona ve tablete bağlanması gerekmekedir. Yüksek miktarda Bitcoin’e sahip olanların güvenlik amacı ile donanım cüzdanlarını tercih etmeleri tavsiye edilmektedir.

Trezor, Ledger Nano S ve KeepKey’in Karşılaştırılması Nasıl Yapılır?

Trezor, Ledger Nano S ve KeepKey’in ortak özellikleri ve farkları aşağıdaki gibidir:

 • Donanım cüzdanlarının çıkış sırasına bakıldığında; en eski olan Trezor’dur. Sonrasında KeepKey ve Ledger Nano S gelmektedir.
 • En ucuz hardware wallet, Ledger Nano S’tir.
 • Üçünün de bir ekranı vardır.
 • Güvenlik konusuna yaklaşımları benzerlik göstermektedir.
 • Kurulumlarının kolay olmasının yanı sıra, kullanmaya başlamak için mikro USB kablosunun bulunması da gerekmektedir.
 • Boyut olarak değerlendirildiğinde; en küçük olanı Trezor ve en büyüğü de KeepKey olmaktadır. Ledger Nano S ile katlanabilirdir. Açık hali orta büyüklükte olsa da, kapalı hali Trezor ile aynı boyutta olabilmektedir.
 • KeepKey’de bir adet fiziksel düğme bulunmaktadır. Ancak diğerlerinde düğme sayısı ikidir.

Trezor, Ledger Nano S ve KeepKey’in Uyumlu Olduğu Yazılımlar Nelerdir?

Donanım cüzdanlarının yazılım uyumluluğu şu şekildedir:

 • Electrum, Mycelium, Copay, MultiBit HD, GreenBits, GreenAdress, myTrezor; Trezor ile uyumlu olmaktadır.
 • Ledger Nano S; Electrum, Mycelium, Copay, GreenBits, GreenAdress, Ledger Chrome yazılımları ile uyumlu olmaktadır.
 • Hardware wallet olan KeepKey’in uyumlu olduğu yazılımlar; Electrum, Mycelium, MultiBit HD, GreenBits, GreenAdress ve KeepKey Chrome olmaktadır.
Yorum Yap

Yorum Yap