Havacılık Sektöründe Zirve Türkiye

Havacılık Sektöründe Zirve Türkiye
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uzun zamandır havacılık alanında yayın yapan Anker Report tarafından pandemi sonrası havacılık verilerine yönelik araştırma yapıldı. Yapılan araştırma ile Covid-19 salgınının olumsuz etkisinin uzun yıllardır kabul gören durumda değişiklik yaşandığı ortaya koyuldu. İngiltere’nin en çok uçuş yapması, Londra kentinin en iyi bağlantılara sahip olması ve Heathrow havalimanının en işlek havalimanı olması gibi statülerin değiştiği liderlik koltuğuna Türkiye’nin yerleştiği ve ikinci sırada Rusya’nın yer aldığı araştırma sonucunda ortaya atıldı. Havacılık sektöründe etkili olan havalimanları sıralamasında köklü değişiklik yaşandığı vurgulanırken Türkiye’nin uzak ara bir fark ile zirvede yer aldığı belirtildi.

400’den Fazla Havaalanındaki İstatistikler Değerlendirildi

Anker Report’un Editörü Ralph Anker, yaptığı araştırmada 400’den fazla havaalanındaki 2020 nisan- aralık ayları arasındaki yolcu istatistiklerinin kullandığını söyledi. Pandeminin havacılık sektörünü tüm dünya üzerinde olumsuz etkilediğini vurgulayan Anker, olumsuz etkinin özellikle Batı Avrupa’da daha belirgin izleri olduğunu ifade etti. Avrupa havalimanlarında büyük kayıplar yaşandığını ve Avrupa’da Türkiye ve Rusya’nın havacılık sektöründe iki büyük güç haline geldiklerini belirtti. Türkiye’de de havacılık sektöründeki ağır kısıtlamalar nedeniyle hava trafiğinde yüzde 68’lik bir azalmanın görüldüğünü belirten Anker, azalmaya rağmen Türkiye’nin lider konumuna dikkat çekti. Farklı bir seviyede lider olan Türkiye’yi Rusya takip ediyor.

Heathrow Havalimanı 7. Sıraya Geriledi

Havacılık sektörünün büyük çapta kayıp verdiğini vurgulayan Anker, Batı Avrupa’da değişen istatistikler sonrası pandemi öncesi en işlek havalimanı konumuna sahip olan Heathrow havalimanının yedinci sıraya gerilediği İstanbul Havaalanının ise ilk sırada yer aldığını belirtti. İstanbul Havaalanı sonrasında Sabiha Gökçen Havaalanı ikinci sırada yer alırken, üçüncü sırada Antalya Havalimanı aldı. Moskova’da bulunan Sheremetyevo havaalanı 4. sırada, Domodedovo havaalanı 5.sırada ve Vnukova havaalanı 6. Sırada yer aldı. Sırasıyla 8. Ve 9. Sırada Paris ve Amsterdam havaalanları yer alırken Madrid 14.sırada Atina ise 15. Sırada yer aldı.

Yolcu Sayısı 22 Milyona Düştü

Pandemi öncesi en fazla kullanılan havalimanı olan Heathrow havaalanında yaşanan çarpıcı düşüş sonrası Heathrow Havaalanı Üst Yöneticisi (CEO) John Holland- Kaye, İngiliz yayın kurumu BBC’ye değerlendirmelerde bulundu. 2020 yılının kısıtlamalar ve önlemler nedeniyle 75 yılın en zor yılı olarak yaşandığını belirtti. Kaye, azalan uçuş ve yolcu sayıları nedeniyle 2020 yılında 2 milyar sterlin değerinde bir kayıp yaşandığını belirtirken 80 milyon olan yolcu sayısının 22 milyona gerilediğini söyledi. Mayıs ayından itibaren normalleşme ile beraber uçuşların pandemi öncesi seviyesine çıkmasının beklendiğini sözlerinde yer verdi.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!