Bakan Lütfi Elvan’ın Değerlendirmeleri

Bakan Lütfi Elvan'ın Değerlendirmeleri
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan TCMB’nin PPK toplantısından çıkan faiz kararı sonrasınd makroekonomik politikalara ilişkin bir değerlendirmede bulundu. Bakan Elvan yaptığı değerlendirmede, fiyat istikrarına odaklı para politikasının, kamu mali disiplini ile destekleneceğini belirtti. Kamu ücret ve fiyatlarının enflasyon hedeflerine uyumlu olarak belirleneceğini belirtti.

Elvan Toplumsal Refah İçin Gerekli 3 Yöntemi Dile Getirdi

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, yaptığı yazılı açıklamada, ekonomi politikalarının temel amaçlarına dair belirleyici ifadeler aktardı. Elvan açıklamasında; istihdam artışı, adil gelir dağılımı ve sürdürülebilir büyüme ile toplumsal refahın artırılmasının sağlanabileceğini belirtti. Bu yöntemlerle toplumsal refah artırılmasının, ekonomi politikalarının temel amacı olduğunu dile getiren Elvan, bunların ön koşulunun da makroekonomik istikrar olduğunun altını çizdi.

Lütfi Elvan Fiyat İstikrarının Önemini Vurguladı

Bakan Lütfi Elvan, yaptığı yazılı açıklamada; “Merkez Bankasının temel amacı fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmektir. Bu amaç doğrultusunda, fiyat istikrarını sağlayacak politikaları ve araçları belirleme ve uygulama görevi Merkez Bankasına aittir. Hiç şüphesiz, fiyat istikrarı, ekonomide öngörülebilirliği artırarak sürdürülebilir büyüme ve toplumsal refah artışına katkıda bulunmaktadır.” ifadelerine yer verdi.

Elvan: “TCMB İlerleyen Dönemlerde Sade Bir Para Politikasına Gidebilir”

TCMB’nin, 19 Kasım’daki toplantıda oldukça açık ve güçlü bir parasal sıkılaştırma yaparken, şeffaflığı ve öngörülebilirliği artırarak ilerleyen dönemlerde sade bir para politikası çerçevesi benimseyeceğini duyurduğunu ifade eden Lütfi Elvan, “Merkez Bankasının parasal aktarım mekanizmasının sağlıklı çalışması, diğer bir ifadeyle para politikası duruşunun finansal piyasalara ne ölçüde yansıdığı, Merkez Bankasının fiyat istikrarı amacına ulaşabilmesi açısından kritik önem arz etmektedir. Bu nedenle, kredi ve mevduat piyasalarının rekabetçi bir yapıda işlemesi ve aracılık maliyetlerinin gözetilmesi önemli bir husustur.” dedi.

Elvan Makroekonomi İstikrarının Altını Çizdi

İfadelerinde aracılık maliyetlerinin düşürülmesini ve kredi ile mevduat piyasalarındaki fiyatlanmanın serbest piyasa sistemi içinde oluşmasını, önem arz eden bir unsur olarak gördüklerine dikkat çeken Elvan, “Sürdürülebilir büyüme ve toplumsal refah artışı için fiyat istikrarını da içeren makroekonomik istikrarın sağlanması önemli bir ön koşuldur. Bu kapsamda, atılmakta olan para politikası adımlarını tamamlayıcı şekilde maliye politikaları, finansal sektör politikaları ve kamu finansmanına yönelik politikalarımızı makroekonomik istikrarı sürekli destekleyecek ve fiyat istikrarını kalıcı bir biçimde sağlayacak şekilde oluşturacağız.” dedi.

Lütfi Elvan’ın göreve gelmesi ile birlikte, Türk Lirası dolar karşısında %11’lik bir değer kazanmıştı. Uluslararası Kredi Değerlendirme Kuruluşu Fitch Ratings ise TCMB’nin enflasyon ile mücadeledeki kararlılığını güçlü bir şekilde vurguladığını ancak; para politikası güvenilirliğini yeniden tesis etmesinin zaman alacağını ifade etti.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!