Hazine ve Maliye Bakanlığı’na Lütfi Elvan’ın Atanmasıyla Dolar 8,06’ya Geriledi!

Bakanlığa Lütfi Elvan’ın Atanmasıyla Dolar 8,06’ya Geriledi!
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kasım ayının ilk işlem haftasının ardından, ikinci hafta çok hareketli başladı. Dolar/TL kuruna sert düşüşlerle yansıyan haftada yaşananların ardından ilerleyen günlerde döviz kurlarının nasıl bir hareket izleyeceği merak ediliyor. Hafta sonunun gündeminde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifası vardı. Sosyal medyada Instagram hesabı üzerinden kamuoyuna istifasını duyuran Albayrak, Twitter hesabını ise kapatmıştı. Gayri resmi bir istifa olmasına karşın bu durum Dolar /TL kurunda sert bir düşüşe sebep olmuştu. Öte yandan 3 Kasım’da gerçekleştirilen Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimleri uzunca bir süre belirsizliğini koruyarak devam etmiş ve bu belirsizlikle birlikte Dolar/TL kuru da tırmanışa geçmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Berat Albayrak’ın İstifasını Kabul Etti

Sosyal medyada Instagram hesabı üzerinden istifasını açıklayan Berat Albayrak’ın, bu kararının kabul edilip edilmeyeceği merak ediliyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün gece saatlerinde istifayı kabul etti ve Hazine ve Maliye Bakanlığı’na Lütfi Elvan atandı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan saat 21.57’de yapılan açıklamada; “Cumhurbaşkanımızca yapılan değerlendirme sonunda Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın görevden af talebi kabul edilmiştir.” denildi.

Başka Örneği Yok

Türkiye, hafta sonunda daha önce benzer bir şekilde yaşanmamış olan istifa kararına tanıklık etti. Bir süre önce de Covid-19 salgını sebebi ile sokağa çıkma yasağının ilk uygulanması konusunda yaşanan kriz sonrası İçişleri Bakanı Süleyman Soylu sosyal medyada Twitter üzerinden, yaşanan krizin sorumluluğunu üstlenerek istifa kararını duyurmuştu ancak Bakan Soylu’nun istifası kabul edilmemişti.

Geçen Haftayı 8,51 Seviyesinde Kapatmıştı

Türk Lirası’nın dolar karşısındaki kazancı %5,3’ü buldu. Türk Lirası’ndaki bu yükseliş, son 2 yılın en hızlı yükselişi. Geçen haftayı 8.51 seviyesinde kapatan Dolar/TL kuru 8.0237’ye kadar geriledi. Yurt içi piyasalarının kapanması ardından, akşam saatlerinde Dolar 8.18’e yükseldi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifasının kabulünün ardından, göreve yeni bakan Lütfi Elvan atandı. Bu kararın ardından dolar uluslararası piyasada 8.0647’ye kadar geriledi.

Güncel Dolar Kuru

Hafta sonunda ve hafta başında yaşanan sıcak gelişmelerin ardından, sert düşüşler yaşayan doların, TL karşısında hangi seviyelerde yer aldığı ve gelecek günlerde nasıl bir yol izleyeceği merak edilen konular arasında.

Sabah saatleri itibarıyla dolar;

Alış fiyatı 8,3090 TL

Satış fiyatı 8,3253 TL

Önceki kapanış fiyatı 8,0684

En yüksek 8,3857

En düşük 8,0599

seviyelerinde yer alıyor.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!