1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Hükumetten EYT yasa tasarısına veto

Hükumetten EYT yasa tasarısına veto

Hükumet kanadından umut vadeden bir açıklama gelmeyen EYT yasa tasarısı için Başkan Recep Tayyip Erdoğan son noktayı koydu. İşte, Erdoğan'dan gelen son dakika açıklaması...

Hükumetten EYT yasa tasarısına veto

1 Ekim’den sonra TBMM’de görüşülmesi beklenen Emeklilikte yaşa takılma yasa tasarısına göre prim gününü dolduran ve yaş hariç diğer şartları yerine getiren vatandaşlar kendilerine emeklilik yolunun açılmasını talep ediyorlar.  Şayet  SSK’lıların 4447 sayılı kanun öncesi hakları verilirse 3 seçenekle emekli olmaları mümkün olabilecekti.

Erdoğan’dan EYT Yasa Tasarısına Tasvip Etmiyoruz Vetosu

AK Parti grup toplantısında konuya ilişkin açıklama yapan Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Emeklilikte yaşa takılanlar meselesi ile ilgili de son noktayı koyarak “Bizim kitabımızda yorgunluğun tembelliğin, ataletin yeri yoktur. Erken emekliliği sosyal güvenlik sistemimizde tasvip etmiyoruz ama siyasette isteyenlerin yolu açıktır.” sözleri ile EYT için tüm kapıları kapattı.

Erdoğan konuşmasına: “Son günlerde emeklilikte yaşa takılanlar olarak başlatılan kampanya ile sosyal güvenlik sistemimizin nasıl bir felakete sürüklendiğini görüyoruz. Erken emeklilikle ilgili görüşlerimi paylaşmak istiyorum. Emekli olabilmek için sigorta süresi prim gün sayısı ve yaş kriterleri var. 1999’da yapılan düzenleme ile yaş şartı getirildi. Emeklilikte yaşa yakılanlar kampanyasının özünde bu vardır. Dernek kurulmuş, bu derneğin başındaki hanımefendi 1992’de sisteme dahil olmuş. Eski sistem devam etseydi 38 yaşında emekli olacaktı. Şimdi bu hanımefendi 2020’de yani 48 yaşında emekli aylığı almaya başlayabilecek. Dünyanın hiçbir yerinde 38 yaşında emeklilik diye bir uygulama yok.” Dedi.

Teklifin maliyetinin 26 milyar lira

Teklifin maliyetinin 26 milyar lira olduğunu ifade eden Başkan Erdoğan, “Emeklilikte yaşa takılanlar denilen gruba giren, 6,3 milyon kişi bulunuyor. Bunlardan, 1,3 milyonu hemen emekli olabilecek durumda, kalanları da peyderpey emekliliğini talep edebilecektir. Bu teklifin ülkemize yıllık ilave maliyeti 26 milyar lira. Erken emeklilikten yararlanacakların tamamı göz önüne alındığında bu rakam 750 milyar lirayı buluyor. Ekonomik kurtuluş savaşı verdiğimiz böyle bir dönemde, böyle bir yükü milletimizin sırtına bindirmeye hakkımız var mı, diye milletime soruyorum. Meclis’te bunu gündeme getirenler yeniden durum değerlendirmesi yapsın.” dedi.

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) için adım atan MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem, kanun teklifini meclise sunmuştu.

Milyonlarca emekli adayını heyecanlandıran bu tasarı ile yaşını dolduran ancak prim günü eksik olan vatandaşlar eksik primlerini borçlanarak emekli olabileceklerdi.

Yorum Yap

Yorum Yap