İhracat Hacmi Büyüdü! Yeni Tedavi Yöntemi Fındık Yağı

İhracat Hacmi Büyüdü! Yeni Tedavi Yöntemi Fındık Yağı
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yoğunlukla Ordu’da üretilen ve içeriğinde yer alan maddelerin insan sağlığına çok iyi geldiği bilinen fındık, oleik asit bazından oldukça zengin bir besin kaynağı. Kalp, tansiyon ve kanser gibi birçok hastalığın tedavisi için başarılı bir alternatif tıp yöntemi olarak karşımıza çıkan fındık yağı, son yıllarda ihracat payını büyüterek 20 ülkeye aktif olarak ihraç ediliyor. Avustralya, Çin ve ABD’nin başı çektiği bu ülkeler ayrıca bağışıklığı kuvvetlendirdiği gerekçesi ile fındığa olan talebi artırıyor.

Ordu’da bir mahalle olan Durugöl’de 80 milyonluk bir yatırım ile girişim sağlayan fındık fabrikası, 400 kişilik istihdam sağlayarak işsizlik ile mücadele kapsamında da ülkeye katkı sağlıyor. Fındık yağının yanı sıra aspir, soya ve ayçiçek yağı da üreten firma, ihracat yapılan yağların büyük bir kısmını sağlıyor.

Çin’den Gelen Yağ Talebi Sektörü Hareketlendirdi!

Yağ üretimi konusunda sektörün önde gelen isimlerinden olan Altaş Yağ Sanayi Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Uğur Ataş, hammadde ve ürüne olan talebin arttığını ve daha önce yapılan ihracat miktarının katlandığını belirtti.

Çin’in yağ ihtiyacının tüm dünyada yağ üretimi konusunda hareketliliğe sebep olduğunu sözlerine ekleyen Altaş,  “ Çin dünyanın her yerinden yüklü miktarda yağ çekiyor. Amerika’dan soya çekiyor, Rusya’dan çekirdek ya da ham yağ çekiyor. Kazakistan şu an yağ üretimi konusunda Çin’e çalışıyor. Doğal olarak Avrupa Ülkeleri de ürün stokluyor. Bu sebeple her ülkenin ihtiyacı var. Bu gibi etkenler Türkiye’de de yağ ihracatını hızlandırdı. Yurt içinde yağ fiyatları arttı ancak aynı şartlarda ihracat yapabiliyorsunuz. Dünyanın her yerinden talep var, ihtiyaç fazla olduğu için istediğiniz kadar satış yapabiliyorsunuz.” şeklinde konuştu.

Fiyatlardaki Artışa Sebep Olan İki Faktör Var! İklim ve Pandemi Süreci

Başlıca tüketim kaynaklarından birisi olan yağların fiyat olarak yükselmesi konusunda düşüncelerini belirten Altaş, dünyada en çok yağ üretimi yapan ülkelerden birisi olan Rusya’yı örnek gösteriyor. Burada da enflasyonun en büyük kaynaklarından biri olan ayçiçek yağının rekor fiyatlara satıldığını ancak yapılan baskılar sonucunda tavan fiyat birimi getirildiğini belirtti. Bu konuda üreticinin ya da tüketicinin elinde olan bir şey yok. Fiyat aralıklarının doğru belirlenmesi gerek diyerek sözlerine devam eden Altaş, pandemi sürecinde insanların evde olmasının ve diğer faktörlerin talebi artırdığını belirtiyor.

Ham Maddede Rekor Artış

Geçen senelere göre talebin son derece arttığını söyleyen Altaş, bu talebe karşı arz sağlamak için yoğun bir ham madde arayışı gerektiğini ve üretimi destekleyecek miktarlara ulaşmanın artık çok zor olduğunu belirtiyor. Geçen senelere göre iki katına ulaşan üretim, ham madde yetersizliği sebebi ile maliyeti artırarak ilerliyor, bu durumda raflardaki etiketleri etkiliyor şeklinde konuştu. Yapılması gerekenin daha fazla ham madde üretimi ve enflasyon düzenlemesi olduğu belirten Altaş, piyasanın düzenlenmesi için ufak tefek yaptırımların gerekliği olduğunu dile getiriyor.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!