İkinci El Araç Fiyatları Düştü, İlgi Arttı

İkinci El Araç Fiyatları Düştü, İlgi Arttı
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2020 yılında tüm dünyada etkisini gösteren ve ekonomik anlamda da ciddi yansımaları görülen Covid-19 salgınının en etkili olduğu alanlardan biri de otomotiv piyasası oldu. Otomotiv piyasası üzerinde de satışların düştüğü ve üretim aşamalarının da durdurulduğu 2020 yılının sonlarında sektörde hareketlenme görüldü. Senenin sonuna doğru yaşanan fiyat ve faiz değişiklikleri, BBDK’nin vadelendirme ile ilgili düzenlemeleri ile araç satışlarında değişiklikler meydana gelmeye başladı.

2020 yılında Covid-19 salgınının etkisi ile sıfır araç alımlarının normalden daha zor hale gelmesi ve sıfır araç piyasasındaki gerileme ikinci el araç piyasasında ise olumlu sonuçlar doğurdu. Sıfır araç alamayacak olan birçok vatandaş, salgın sürecinde ikinci el araçlara yöneldi. Salgın sürecinde artan ikinci el araç satışlarında yılın sonunda yaşanan hareketlenme ile değişiklikler yaşandı. Sıfır araçların yeniden rakip olmaya başlaması ile ikinci el araç fiyatlarında düşüş yaşandı.

Sıfır Araç Piyasası Kampanyaları, İkinci El Araçları Da Etkiledi

2020 yılının sonuna gelinen bu günlerde salgın sürecinden olumsuz yönde etkilenen otomotiv sektöründeki birçok firma satışlarını toparlamak için çeşitli indirimlere gitti. Yıl sonu toparlanması için sıfır araç fiyatlarında indirimlerin yanı sıra düşük faiz oranlı araç kredileri de gündeme gelmeye başladı. Sıfır araç piyasasında fiyatlarda yaşanan düşüş ikinci el araç piyasasını da etkiledi. Sıfır araçların yeniden ilgi görmeye başlaması ile ikinci el araç fiyatlarında da düşüşler yaşandı. 2020 yılı boyunca devam eden salgın sürecinde yükselen ikinci el araç fiyatları, sıfır araçlarda indirimlerin başlaması ile azalmaya başladı.

Yeni yılın yaklaşması ve araç girişlerinin de başlaması ile otomotiv sektöründeki sıfır araç kampanyaları ilgili görmeye başladı. Kampanyalardan sıfır araç satışları olumlu etkilenirken, ikinci el araç piyasasında da düşük faizli ve indirimli araç satışları gerçekleşmeye başladı. İkinci el araç satışı yapan bayiler ay başında kurlarda yaşanan gevşemenin de etkisi ile hem araç fiyatlarını düşürdü hem de düşük faiz seçeneği ile araç satışlarını desteklemeye başladı. İkinci el araçlarda %5 oranında fiyat düşüklüğü yaşandı.

BBDK’nın Taşıt Kredisi Vade Düzenlemelerinin Araç Fiyatlarındaki Düşüşü Etkilemesi Bekleniyor

İkinci el araç piyasasındaki fiyat düşüşleri üzerinde Bankalar Birliği Denetleme Kurumu’nun aldığı son kararlarında etkili olması bekleniyor. Bilindiği gibi BBDK taşıt kredilerinde vade sayılarının azaltılmasına karar vermişti. Araç alımını sıkıntıya sokabilecek bu karar bayi indirimlerine sebep olacak.

Covid-19 Salgın Sürecine Rağmen İkinci El Araç Piyasasında Artış Görüldü

2020 yılında Covid-19 salgın sürecinin ekonomi üzerinde ciddi olumsuz etkiler olmakla beraber ikinci el araç satışlarında artış yaşandı. Bu yıl ikinci el pazarında %18.9 oranında artış yaşandı.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!