İkinci El Araç Satışlarında Rekor Düşüş

İkinci El Araç Satışlarında Rekor Düşüş
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2020 yılında Covid-19 salgını tüm piyasalarda olduğu gibi ikinci el araç piyasasında da değişimler yarattı. Salgın sürecinde sıfır araç tedarikinde yaşanan sıkıntıların da etkisi ile ikinci el araçlara yönelim başladı. Araç sahibi olmak isteyen vatandaşların ikinci el yönelimlerinin artması ile 2020 yılında ikinci el araç satışları inanılmaz şekilde yükseliş gösterdi. Hem satışlar hem de ikinci el araç fiyatlarının yükseliş gösterdiği salgın sürecinin ardından son aylarda sektörde ani düşüşler meydana gelmeye başladı. 2021 yılında ikinci el araç satışları ve fiyatlarında inanılmaz düşüş yaşandı. Piyasadaki düşüş ile ilgili değerlendirmede bulunan İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği Başkanı Hayrettin Ertemel ise bu dönemin ikinci el araç almak için doğru zaman olduğunu ve fiyatların yeniden yükseleceğini belirtti.

Son 4 Yılın En Düşük Satış Rakamları Görüldü

İkinci el araç satışlarında geçtiğimiz yıl esen rüzgar tersine döndü ve araç talepleri bir anda kesildi. İkinci el pazarında 2020 yılının ekim ayında başlayan düşüş, aralık ayında ise zirveye ulaştı ve araç alımları büyük ölçüde düştü.

2020 yılının aralık ayında araç satışlarında %53 oranında düşüş meydana geldi. Aralık ayında 350 binin altına inerek 349 bin seviyelerine kadar düşen ikinci el araç satışlarındaki bu düşüş son 4 yılın en büyük düşüşü oldu. 2016 yılından bu yana ikinci el satışları ilk kez bu dönemde yüksek düşüş gösterdi.

Araç Satışlarındaki Düşüş Fiyatlarda Kendini Gösterdi

İkinci el araç satışlarında yaşanan düşüş araç fiyatları üzerinde de etkili oldu. 2020 yılında zirve yapan ikinci el araç fiyatları son dönemlerde %10 ile %15 civarında düşüş gösterdi. Piyasadaki durgunluktan kaynaklı yaşanan fiyat düşüşlerinin ardından konu ile ilgili açıklama yapan İMAS Başkanı Hayrettin Ertemel ise ikinci el araç piyasasında yaşanan düşüşleri faizlerin arttırılması ve sıfır araç piyasasındaki stok probleminin çözülmesine bağlı olarak ele aldı. Piyasada 200 bin liraya satılan araçların son iki ay içinde fiyatlarında 20 bin liralık düşüş görüldüğünü açıklayan Ertemel, araç almak isteyen vatandaşlar için doğru zaman olduğunu belirtti.

Hayrettin Ertemel: Araç Almak İçin Doğru Zaman, Fiyatlar Yeniden Yükselecek

Hayrettin Ertemel şuan da oldukça düşük fiyatlardan ikinci el araç satışı yapıldığını, vatandaşların bu fırsatı kaçırmamak için ellerini çabuk tutması gerektiğini belirterek, aşı çalışmalarının olumlu gittiğini ve yakın zamanda ikinci el araç fiyatlarının yeniden yükseleceğini açıkladı.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!