İkinci El Telefonlar İçin Yeni Dönem Yakında Başlıyor

İkinci El Telefonlar İçin Yeni Dönem Yakında Başlıyor
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TSE tarafından hayata geçirilmeye hazırlanılan yeni uygulama kapsamında ikinci el cep telefonlarının ekonomiye kazandırılması ve güvenli bir şekilde de kullanılması kapsamında belgelendirilmesi, yenilenmesi ve satışa sunulması için de önlemler alınacak. Yeni standartlara göre cep telefonu yenileme merkezi olarak faaliyet gösteren yerlerde, telefonun önceki sahibi ile bağlantısı tamamen sonlandırılmış olacak. Ayrıca cihazın tüm hasarları tarafları onarılacak ve bu şekilde satışa çıkarılabilecek. Yapılan duyuru kapsamında özellikle yenileme merkezleri ikinci el telefon alım ve satımlarında önceki kullanıcılar ile illiyet bağlarını tamamen ortadan kaldırmış olacaklar. Cihazların onarılması gereken yerleri bulunuyorsa bu kısımlar için defolu olmayacak şekilde onarma işlemleri yapılacak.

Bu işi yapacak yerler ayrıca cihazların sorumluluklarını da üstlenecekler ve olası bir sorun durumunda yine müşteriler için hizmet sağlamaya devam edecekler. İşletmeler telefonlar için garanti de verebilecekler ve garanti kapsamı da yenilenmiş ürünlerin satış hakkındaki yönetmelik uyarınca belirlenmiş olacak.

Beyaz Listede Yer Almayanlar Yenileme Dışında Tutulacak

Yenileme merkezleri olarak faaliyet gösterecek yerler personel yeterlilik şartlarını da sağlamak durumundalar. Buna göre telefonların bakım, onarım ya da benzeri konularında gerekli yeterliliğe sahip olmayan kimseler bu yerlerde çalışamayacaklar. Personelin yeterlilik taşıdığına dair belgelendirme başvuruları da TSE’ye yapılmış olacak. Yenileme merkezleri de bu kapsamda TSE’den alınacak yeterlilik belgesi ile ancak faaliyete geçebilecek. Belge ayrıca Ticaret Bakanlığı’ndan da onaylı olacak.

Konuyla ilgili olarak bir diğer önemli konu da yenileme merkezlerinin belirli standartları sağlamalarına yönelik olarak öne çıkıyor. Buna göre yenileme merkezinin tamamının iş yerinin çatısı altında olması gerekiyor. Bunun yanında işleme alınacak olan telefonların mobil cihaz kayıt sistemi üzerinden klonlama yapılıp yapılmadıklarına da bakılacak. Kayıp, çalıntı olan cihazlar için kesinlikle işlem yapılmayacak.

Ayrıca yenileme merkezine getirilen ikinci el cep telefonlarının da MCKS kapsamında beyaz listede olup olmadığı kontrol edildikten sonra işlemler yapılabilecek. E- devlet üzerinden yapılacak sorgulamalar kapsamında beyaz listede olmayan cihazlar için herhangi bir işlem yapılmayacak. Cihazların yenilenmesine büyük sorun teşkil edecek arızalar da onarım kapsamına alınmayacak ve bu telefonların onarım işlemleri de yapılmayacak. Tüm bu konular hakkında ikinci el telefon almak isteyenlere bilgi verilecek ve satın alma işlemi sonrasında da yenileme merkezleri telefondan ilgili süreler kapsamında sorumluluk taşıyacaklar.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!