ILO’dan Covid-19 Küresel Ekonomi Raporu

ILO’dan Covid-19 Küresel Ekonomi Raporu
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Birleşmiş Milletlere bağlı olan Uluslararası Çalışma Örgütü 2020 yılında yaşanan küresel ekonomik krizin boyutlarını ve etkilerini açıklayan bir rapor yayınlandı. Dünya çapında Covid-19 salgını sebebi ile yaşanan ekonomik krizin Büyük Buhran’dan bu yana yaşanan en derin ekonomik kriz olduğunun açıklandığı raporda krizin boyutlarının yanı sıra işsizlik oranlarındaki artışa ve krizden en çok etkilenen kesimlere de değinildi.

Salgından Kaynaklanan Kriz 2009 Krizinin 4 Katı

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün raporuna göre Büyük Buhran’dan bu yana ortaya çıkan en büyük ekonomik kriz olan 2020 yılındaki küresel kriz, 2009 yılında yaşanan küresel krizden çok daha ciddi etkiler bıraktı. Covid-19 sebebi ile yaşanan ekonomik krizin yarattığı istihdam sıkıntısı 2009 krizindeki istihdam sorununun 4 katı büyüklüğünde. 2020 yılında yaşanan krizde istihdam kaybındaki büyüklüğün yanı sıra çalışma saatlerinde de ciddi düşüşler yaşandı. Salgın sebebi ile iş yerlerine getirilen saat ve gün kısıtlamaları nedeni ile toplam iş saati süresinde %8.8 oranında azalma yaşandı.

Uluslararası Çalışma Örgütü Genel Direktörü Guy Ryder online olarak düzenlenen basın açıklamasında konu ile ilgili açıklama yaptı. 1930 yılında yaşanan Büyük Buhran’ın ardından istihdam piyasasında yaşanan en büyük krizin bu olduğunu açıklayan Guy Ryder, bu krizin 2009 krizinden çok daha büyük olduğunu belirtti.

Covid-19 Sürecinde İşsizlik 255 Milyona Ulaştı

Uluslararası Çalışma Örgütü yayınladığı raporda süreçte işsizlik oranlarında yaşanan değişiklikler ile ilgili verileri de paylaştı. Covid-19 salgını sebebi ile küresel olarak işsizliğin %1.1 oranında arttığını belirtildiği raporda bu artışın 33 milyon kişiye denk geldiği belirtildi. 33 milyon kişilik artış ile 225 milyona ulaşan işsizlik sayısına 114 milyon kayıtlı işsizin da dahil edilmesi ile tam zamanlı iş kaybının 255 milyona ulaştığı belirtildi.

Raporda dikkat çeken noktalardan biri de 15 ile 25 yaş arası istihdam kaybı oranı oldu. Bu yaş grubunda istihdam kaybının %8.7 oranında olduğu vurgulanarak bu oranın kayıp bir nesil anlamına gelebileceği belirtildi.

Süreçten En Çok Gençler Ve Kadınlar Etkilendi

Uluslararası Çalışma Örgütü söz konusu raporda Covid-19 sürecinde işini kaybeden kişilerin yeni iş aramaktan vazgeçtiğini belirterek bunun nedeni olarak da kafe, restoran vb. işletmelerin açılmasının yasak olmasını gösterdi. İşsizliğin gelecek yıl da devam edeceği ile ilgili bir kabul olduğunun açıklandığı raporda süreçten en çok gençlerin ve kadınların etkilendiği açıklandı.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!