IMF: Türkiye Ekonomisi Büyümeye Devam Edecek

IMF: Türkiye Ekonomisi Büyümeye Devam Edecek
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uluslararası Para Fonu 2020 yılı boyunca tüm dünyada etkili olan Covid-19 salgınının ardından Türkiye’nin ekonomik görünümü ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Yapılan açıklamada 2020 yılında etkili olan salgının tüm dünyada olduğu gibi Türkiye üzerinde de hem sağlık hem de ekonomik açıdan darbe yarattığı belirtildi. Bununla beraber Türkiye’nin 2020 yılının son aylarından bu yana ekonomiye yaptığı politik müdahaleler ile ilgili olumlu açıklamalar yapıldı ve ülkeden pozitif büyüme beklendiği açıklandı.

Salgın sürecinde tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de parasal ve kredi odaklı genişleme hamlelerinin hakim olduğunun aktarıldığı raporda sürecin sonuna doğru yapılan hamleler ile önceden gelen ekonomik kırılganlıkların aşılması noktasında önemli adımlar atıldığı ve bu hamlelerin pozitif dönüşlerinin alınmaya başlandığı kaydedildi. Türkiye ekonomisinin son dönemde iç ve dış risklere karşı daha duyarlı hale geldiği de açıklandı.

Politika Dönüşümü Devam Ederse Salgının Uzun Vadeli Etkileri Aşılabilir

Uluslararası Para Fonu tarafından yayınlanan açıklamada Türkiye’de son dönemlerde hızlı para ve kredi büyümesinden uzaklaşma politikaların uygulanmaya başladığı belirtildi. Bu uzaklaşma politikasının devam etmesi durumunda kısa ve orta vadeli destekleri içeren güvenilir bir planlanmanın yapılması ile salgının uzun vadeli etkilerinin aşılabileceği belirtildi. IMF yaptığı açıklama ile devam eden politik hamlelere yapısal reformların da eklenmesi ile kısa sürede tampon oluşturulabileceği belirtildi. Türkiye’deki ekonomik toparlanma sürecinin devamında işgücü piyasasında esnekliğin teşvik edilmesi gerektiğini ve kurumsal borçların azaltılmasına yönelik adımların atılması ise salgına karşı ekonomik mücadelenin başarılı sonuçlanacağı açıklandı.

IMF: Türkiye Ekonomisinde Keskin Bir Toparlanma Yaşandı

IMF açıklamasında Türkiye’nin ekonomide büyük yaralar açan salgın sürecine mevcut kırgınlıklarla girdiğini belirterek, salgına karşı uygulanmaya başlanan ilk politik müdahalenin olumlu sonuçlar doğurduğunu aktardı. 2020 yılının son aylarında başlayan ve hala devam eden para politikasının sıkılaştırılması, geçici düzenleyici tedbirlerin gevşetilmesi ve devlet bankalarının kredi hareketlerinin yavaşlatılması gibi adımların Türk Lirası üzerindeki baskıyı azalttığını açıklayan IMF, bu adımların ekonomik alanda yeniden güven inşa edilmesi için önemli olduğunu belirtti.

Türkiye Ekonomisinin 2021’de %6 Büyümesi Bekleniyor

Türkiye’nin salgın sürecine girişinin, süreçteki politikalarının ve son dönemde yapılan politik hamlelerinin değerlendirildiği açıklamada Türkiye ekonomisinin 2021 yılı görünümü hakkında da açıklama yapıldı. Uluslararası Para Fonu Türkiye ekonomisinin 2021 yılında pozitif büyüme odaklı bir görünüm sergilediğini ve bu sene içinde %6 büyüme beklendiğini açıkladı.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!