IMF’den Dolar Açıklaması, Gücü Zayıfladı

IMF'den Dolar Açıklaması, Gücü Zayıfladı
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uluslararası Para Fonu doların global rezerv para birimleri içindeki yerini açıkladı. Global rezerv para birimleri içinde gerileme yaşayan doların, miktarı azaldı. Doların 2020 yılında ikinci çeyrekten 3. çeyreğe gerileme yaşaması, önceki yıllardaki durumunu ise merak ettirdi. 2020 yılında Covid-19 salgın sürecinden kaynaklı sürekli dalgalanmalar yaşayan doların IMF’nin verilerinde de gerileme gösterdiğinin görülmesi rezerv para biriminin nasıl hareketlilikler göstereceğini de merak ettirdi.

2019 Yılında Dolar ve Euro Güçlüydü

2020 yılının ikinci çeyreğinde global rezerv para birimleri içindeki payı % 61.2 olan dolar üçüncü çeyrekte ise %60.4 paya sahipti. Doların %0.8 oranında değer kaybetmesi, yani global rezerv para birimleri içindeki oranının düşmesi ise süreçle bağlantılı olarak değerlendirildi. Doların payı 2019 yılının 3. çeyreğinde ise %61.5 seviyesindeydi. IMF verilerine göre 2019 yılında global rezervdeki toplam miktar ikinci çeyrekte 12 trilyon 12 miyar dolarken, 3. çeyrekte ise 12 trilyon 254 milyona yükseldi. Bu sırada doların payı ise 60 trilyon 937 milyon oldu. 2019 yılında global rezervlerdeki Euro payı da artmıştı. 2019 yılının ikinci çeyreğinde %20.1 olan Euro payı, üçüncü çeyrekte ise %20.5’e yükseldi. Euro’nun 2009 yılında global rezervdeki payı %28’e kadar yükselmişti.

Döviz Kurları İç Piyasada Da Zayıflamaya Başladı

Uluslararası Para Fonu’nun doların 2020 yılının üçüncü çeyreğinde global rezervlerdeki payının azaldığını ve gücünü kaybettiğini açıklaması, iç piyasada da doların durumuna karşı merak uyandırdı. Salgın süreci ile bir anda yükselmeye başlayan dolar, piyasadaki gelişmelerin etkisi ile değer kaybı yaşamaya başladı. Son haftalarda Türk Lirası’ndan da güçlü bir direnç gören dolar kuru düşüş yaşamaya devam etti. İç piyasalarda değer kaybı devam eden doların ne kadar daha düşüş yaşayacağı ise merak konusu olmaya devam ediyor.

TCMB Faiz Kararı İle Dolar Düşüşe Geçti

Dolar kurunda en son yaşanan düşüş ile dün uzun zamandır beklenen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası kararı ile oldu. TCMB politika faizini 2 puan yükselterek %17’ye çıkardı. Politika faizinin artması ile beraber tüm döviz kurları gibi dolar kurunda da düşüş yaşandı. Dolar Türk Lirası karşısında güç kaybetmeye devam ediyor.

25 Aralık Dolar Görünümü Nasıl?

Dolar kurunun dün TCMB kararının ardından yaşadığı düşüş bugüne nasıl başladığını da merak ettirdi. Dolar bugün 7.58 TL’den görünüm sergiliyor. Dolar kurunun haftayı çok büyük değişim yaşamadan kapatması bekleniyor.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!