İngiltere İle Serbest Ticaret Anlaşması İmzalandı

İngiltere İle Serbest Ticaret Anlaşması İmzalandı
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye ve İngiltere arasında uzun süredir gündemde olan Serbest Ticaret Anlaşması imzalandı. İngiltere’nin Avrupa Birliği ile anlaşmaya varmasının ardından imzaladığı ilk anlaşma ile ilgili Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan açıklamalarda bulundu. Bakan Pekcan bu anlaşma ile pandemi sonrası ticaret hacmi hedefinin 20 milyar dolar olduğunu belirtti.

Ruhsar Pekcan: Tam Bir Ticari Diplomasi Faaliyeti Yürüttük

Ruhsar Pekcan İngiltere ile imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması’nın Avrupa Birliği boyutu ile ilgili açıklamalarda da bulundu. Ticaret Bakanı Pekcan  bu anlaşmanın yalnızca iki ülke arasında STA şartlarının konuşulduğu bir anlaşma olmadığını belirterek, aynı zamanda İngiltere’nin AB ile anlaşmasının nihayetlenmesi ve Türkiye’nin bu süreçte AB’ye karşı sorumluluklarını yerine getirmesi noktasında da önemli yer tuttuğunu söyledi. Türkiye’nin anlaşma sürecinde hem İngiltere ile mutabakatlarda bulunduğunu hem de Avrupa Birliği ile iletişim halinde olması gerektiğini açıklayan Bakan Pekcan 2017’den beri devam eden sürecin bu yıl hız kazandığını belirtti. Pekcan yürütülen çalışmaların tam bir ticari diploması örneği olduğunu aktardı.

Serbest Ticaret Anlaşması İle Ticaret Hacmini Yükseltmek Hedefleniyor

Ruhsar Pekcan imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması ile Türkiye’nin ticaret hacmine yaşanacak gelişmelere de değindi. Ticaret Bakanı Pekcan bu anlaşma ile beraber İngiltere ile ikili ilişkilerin de geliştiğini belirterek, ticaret hacminin gelişeceğini söyledi. Pekcan Avrupa’da talepte gerileme yaşanması ile Türkiye’nin ticaret hacminde de gerileme yaşandığını söyledi. Pandemi sonrasında yeniden ticaret hacmini arttırmak noktasında hedef belirlendiğini söyleyen Pekcan bu noktada İngiltere ile imzalanan anlaşmanın önemli etkileri olacağını belirtti. Pandemi sürecinin ardından ilk ticaret hacmi hedefinin 20 milyar dolar olduğunu aktaran Ruhsar Pekcan, anlaşmaya hizmet sektörü ve yatırımları da dahil etmek için görüşmelerin devam ettiğini ve bu şekilde ticaret hacmi için hedeflerin daha da yükseleceğini belirtti.

Bakan Pekcan: Türkiye Uluslararası Yatırımcılar İçin Cazibe Merkezi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan yapılan anlaşma ile Türkiye’nin uluslararası konumunda yaşanacak değişikliklere de değindi. İngiltere’nin Türkiye’ye doğrudan yatırım yapan ülkelerin başında geldiğini aktaran Bakan Pekcan İngiltere’nin Türkiye’ye mevcut 11 milyar 600 milyon dolarlık yatırımı olduğunu aktardı. Türkiye’nin 25 yıldır Avrupa standartlarına uygun olarak üretim yapan bir üretim ve ihracat üssü olduğunu açıklayan Pekcan bu noktada Türkiye’nin jeopolitik konumunun, beşeri kaynaklarının ve insan gücünün önemli noktalarda durduğunu söyledi. Ruhsar Pekcan özellikle pandemi sürecinin ardından Türkiye’nin hem İngiltere hem de uluslararası yatırımcılar için cazibe haline gelmesinin beklenen sonuç olduğunu açıkladı.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!