İngiltere Merkez Bankası Teşvikleri Arttıracak

İngiltere Merkez Bankası Teşvikleri Arttıracak
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İngiltere Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Üyesi Gertjan Vlieghe, Covid-19 sonrası ekonomik süreç ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Toparlanma sürecinin riskleri üzerine açıklamalar yapan Vlieghe, merkez bankasının  yeni teşvikler için hazırlıklı olması gerektiğini söyledi. Vlieghe’nin açıklamalarında en dikkat çeken nokta ise negatif faizlerin gerekebileceğini söylemesi oldu.

Sağlık Krizindeki Toparlanma Etkisini Kaybedebilir

İngiltere Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Üyesi Gertjan Vlieghe , salgın sürecinden sonra başlayacak toparlanma ile ilgili değerlendirmede bulundu. Sağlık krizinde yaşanan toparlanma ile ekonomik toparlanma arasında farklılıklar yaşanacağını açıklayan Vlieghe, bu durumda ortaya çıkabilecek risklerden ve alınması gereken önlemlerden bahsetti.

Vlieghe yapılan aşı çalışmaları ile sağlık krizinde kısa zamanda toparlanma sağlanmasının mümkün olduğunu açıkladı. Politika kurucu Vlieghe, çalışmaların sağlık krizinin aşma noktasında yeterli olsa dahi ekonomik toparlanma için aynı etkiyi gösteremeyebileceğini ve toparlanmanın kısa sürede etkisini kaybedebileceğini söyledi. İstihdam ve yatırımların aldıkları zarardan kaynaklı olarak, toparlanmanın beklenilen süreden çok daha kısa zamanda etkisinin kaybedebileceğini söyledi.

Vlieghe: Covid-19 Öncesi Seviyeye Ulaşamazsak Teşvik Gerekebilir

İngiltere Merkez Bankası politika yapıcı isimlerinden biri olan Vlieghe Bloomberg ile gerçekleştirdiği röportajda, Covid-19 salgını sonrasında beklenen seviyeye ulaşılamazsa yeni teşviklerin gerekebileceğini belirtti. Vlieghe sürecin sonunda Covid-19 öncesi noktaya yaklaşmanın yeterli olmayacağını tam olarak ulaşılamadığı noktada ekonomik olarak sıkışıklık yaşanacağını aktardı.

Vlieghe Covid-19 öncesi seviyeye ulaşılamaması durumunda piyasanın bozulmayacağını, finansmana erişmede sıkıntı yaşanmayacağını ancak yine de taleple ilgili sıkıntı yaşanabileceğini belirtti. Bu durumda da yeni teşviklerin söz konusu olabileceğini açıkladı. Vlieghe yeniden teşvik vermek zorunda kalmaları durumunda parasal genişleme ve düşük faiz karışımı bir teşvik paketinin gerekli olabileceğini açıkladı.

Vlieghe: Koşullar Teşvik Gerektirirse 0 Altı Faiz Riski Alınmalı

İngiltere Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Üyesi Gertjan Vlieghe ekonomik sürecin gişatı üzerine yaptığı değerlendirmede 0 altı faiz ihtimali üzerinde de durdu. İngiltere Merkez Bankası bugüne kadar sıfırın altına inerek faiz indirimi uygulamadı. Ancak Covid-19 sürecinin riskli bir şekilde devam etmesi durumunda yapılacak teşviklerden birinin bu olabileceğin konuşuluyor. Merkez bankası politika yapıcıları bankacılık sistemine zarar vermeden böyle bir adımın atılıp atılamayacağına dair çalışmalarını sürdürüyorlar.

İngiltere Merkez Bankası politika yapıcılarından biri olan Vlieghe konu ile ilgili ekonomiye dair yapılacak yeni teşviklerden bahsetmenin gerekli olacağı koşulların oluşması durumunda, faiz indiriminde sıfırın altına inilmesi gerekebileceğini belirtti. Sıfırın altına inmeden yapılacak faiz indirimlerinin yetersiz kalacağını açıklayan Vlieghe, ters etki etme ihtimali düşük olduğu için yeni teşvik vermek durumunda kalınırsa bu riskin alınması gerektiğini belirtti.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!