İngiltere Regülatöründen Kripto Para İtirazı Geldi

İngiltere Regülatöründen Kripto Para İtirazı Geldi
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Birleşik Krallık regülatörü FCA, kripto para sektörü ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Birçok ülke regülatörü gibi İngiltere regülatörü de yetki ve sorumlulukları gereği kripto para piyasasındaki yatırımcıları olası risklere karşı uyardı. Kripto para piyasasının özelliklerinden bahsederek var olan risklere dikkat çeken FCA, yatırımcılara tüm paralarını kaybedebileceklerini noktasında ikazda bulundu.

FCA Kripto Para Piyasasına Dair Endişeli

İngiltere düzenleyici kurumu FCA, kripto para piyasasına dair endişelerini yaptığı açıklama ile gündeme getirdi. Kripto para piyasasını riskli bulduğunu açıklayan Birleşik Krallık regülatörü, neden endişeli olduğunun sebeplerini de açıkladı.

FCA endişelerini dile getirdiği açıklamasında ilk olarak volatiliteye değindi. Kripto para piyasasındaki varlıkların fiyatlarının çok değişken olduğunu ve sürekli oynama gösterdiğini belirten FCA, bunun büyük risk barındırdığını açıkladı. Volatilitenin yanı sıra kripto para piyasalarında sunulan ürünlerin karmaşık bir yapıya sahip oldukları ve bunun da risk yarattığı belirtildi. Birleşik Krallık regülatörü FCA’nın üzerinde durduğu diğer bir konu ise piyasada tüketicilerin korunmasına dair hiçbir düzenlemenin bulunmaması oldu. Kripto para piyasasının birçok özelliğine eleştirel yaklaşan FCA, piyasaya dair endişeleri noktasında yatırımcıları uyardı. Söz konusu özelliklerin kripto para piyasasını çok riskli bir hale getirdiğini açıklayan FCA, yatırımcıları aldıkları riskin büyüklüğü konusunda da uyardı. Birleşik Krallık’ın finansal hizmetler alanında yetkili kurumlarından biri olan FCA’nın bu açıklamaları yatırımcıları yeniden düşünmeye sevk etti.

FCA: Kripto Para Yatırımcıları Tüm Paralarını Kaybetmeye Hazır Olsunlar

Financial Conduct Authority kripto paralar ile ilgili endişelerini dile getirdiği açıklamada yatırımcılara ne kadar ciddi bir risk aldıklarını hatırlattı. Kripto para piyasasının son derece riskli olduğunun açıklandı. FCA yatırımcılara kripto paralara ya da kripto paralarla ilişkili diğer varlıklara yapılan yatırımlarda büyük bir risk alındığını belirtti. Açıklamada bu tarz varlıklara yatırım yapmak isteyen kişilerin tüm paralarını kaybetme riskini göze almak zorunda oldukları belirtildi.

Financial Conduct Authority Nedir, Görevi Ne?

Financial Conduct Authority Birleşik Krallık’ta finansal hizmetler düzenleyicisi olarak görev yapmaktadır. Finansal piyasaların işleyişinden sorumlu olan regülatör, 1 Nisan 2013 tarihinde kurulmuştur.

Financial Conduct Authority ülkede bulunan piyasaları ve kullanıcıları korumak için gerekli kararları alır ve piyasanın sağlıklı şekilde işlemesine sağlar. Sıkıntısız bir rekabet ortamının sağlanmasını amaçlayan regülatör, ülkede 60 bin firmaya hizmet vermektedir. FCA aynı zamanda danışmanlık hizmeti de vermektedir.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!