İngiltere’de Tarihi Daralma Yaşandı

İngiltere'de Tarihi Daralma Yaşandı
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Koronavirüs salgınından fazlaca etkilenen İngiltere ekonomisine yönelik veriler İngiliz Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) tarafından yayınlandı. Yayınlanan verilerin ardından yüzde 0,5’ olarak belirlenen gayri safi yurtiçi hasıla oranı beklentinin üstüne çıkarak yüzde 1,0’lik bir artış gösterdiği belirlendi. Sadece 2020 yılının Aralık ayı dikkate alındığında İngiliz ekonomisinde GSYH’ da yüzde 1,2’lik büyüme dikkat çekerken, Kasım ayı değerlendirildiğinde ekonomide 2,3’ lük bir daralma yaşandığı görülüyor. Yılın tamamı dikkate alındığı zaman salgının olumsuz etkisi ekonomide yaşanan yüzde 9,9’luk daralma ile ortaya koyuluyor. ONS tarafından yapılan bu açıklama ile salgın döneminde İngiliz ekonomisinin 1709 yılından bu yana en sert ve en büyük daralmayı yaşadığı belirlendi.

311 Yılın En Sert Daralması Görüldü

2020 yılında İngiliz ekonomisindeki yüzde 9,9’luk düşüş sonrasında bu daralmanın aşırı soğukların ve don olaylarının görüldüğü 1709 yılından beri süregelen 311 yılın en büyük daralması olduğu belirlenmişti.  Yapılan açıklamada 2. Dünya Savaşı’ndan itibaren ülke ekonomisindeki daralmanın 4,1 oranının üzerine çıkmadığı ortaya koyuldu.

Maliye Bakanı Açıklanan Verileri Değerlendirdi

Ortaya koyulan değerler sonrasında bakanlardan ve ekonomi uzmanlarından konuya ilişkin açıklamalar geldi. Değerlendirme yapanların başında bulunan İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak yer aldı. Sunak, rakamlar incelendiğinde tüm ekonomilerin salgın sonrası şok içerisinde bulunduğu yorumunu yaptı. Aşılama çalışmalarının başlamasının ekonomiler üzerinde olumlu etkisi görülse de yaşanan salgın nedeniyle uygulanan kısıtlama ve karantina uygulamalarının insanlar ve işletmeler üzerinde aşağı yönde bir etkiye devam ettiğini belirtti. Bunun önüne geçebilmek için istihdamı sağlamanın yanında insanların ve işletmelerin gelirlerinin korunmaya çalışıldığını da sözlerine ekledi.

Ekonomideki Daralma İki Kat Büyüklüğünde

ONS Ulusal İstatistik Ofisi Uzmanı Jonathan Athow, yaşanan sert daralmaya ilişkin görüşlerini bildirdi. Yüzde 9,9 oranında yaşanan daralmanın kayıtlarda yer alan 2 daralma oranın 2 katı büyüklüğünde olduğuna vurgu yaptı.  Aynı zamanda üretim sistemlerinin desteklendiğini belirten Athow, yılın son çeyreğinde tekrardan uygulanan karantina uygulamaları ile ekonomide büyüme yaşandığına dikkat çekti.

Aşılamanın Ardından Ekonominin Canlanması Bekleniyor

İngiltere’ de ekonomiyi bu kadar kötü etkileyen koronavirüs salgını dolayısıyla hayatını kaybedenlerin sayısının 115 bin 529 ulaştığını ve 13 milyon 509 bin 108 kişiye ilk doz aşılamanın yapıldığını belirten İngiltere Merkez Bankası’ndan Andy Hardane, daha önce ekonomide yaşanan açılış ile ekonominin 250 milyar sterlin dolaylarında canlandığını hatırlattı. Aşılama çalışmalarının kademeli olarak tamamlanması ardından ekonominin de kontrollü bir şekilde açılması ve canlanması bekleniyor.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!