İngiltere’yi Geride Bırakan Yağ Fiyatları Şaşırttı!

İngiltere'yi Geride Bırakan Yağ Fiyatları Şaşırttı!
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tüketimin son derece arttığı günlerde, vatandaşın en temel kullanım ürünlerinden biri olan yağların fiyatındaki fahiş artışlar tüketicilerin şikayetlerde bulunmasına yol açıyor. TÜDEF Gıda ve Sağlık Komisyonu Başkanı Sinan Vargı’nın yürütmüş olduğu karşılaştırma araştırması, fiyatlardaki enflasyon oranları bir kez daha ortaya koydu. Yağ üretimi yapan Türkiye’nin İngiltere ve Yunanistan gibi ülkeler litresi 10-12 liradan yağ ihracatı yaptığı görülürken, aynı yağ yurt içinde minimum 15 liradan satışa sunuluyor. Ülkemizde litre fiyatı ortalama olarak 45 lira olan zeytinyağı, hiç zeytin yetiştirilmeyen İngiltere’de 23 liraya satışa sunuluyor.

5 litre olarak satılan yağların fiyatının tüketicilere fazla geldiği belirtilirken, bu sebeple insanların 1 litrelik ambalajlarda ürünler satın aldıkları dile getirildi. Bu ambalaj farklılıkları da fiyat oranlarında artışa sebep oluyor, 5 litre yağ alan bir tüketici litre başına minimum 5-6 liralık kar elde ediyor. Bu uçurumlu fiyatlar da dikkat çekilen bir diğer konu olarak gündeme getiriliyor.

İthal Edilen Ürünler Daha Ucuz!

Yapılan karşılaştırma araştırmaları sonucunda Türkiye’de oldukça pahalı hale gelen yağın, ithal eden ülkelerde çok daha ulaşılabilir olduğu görülüyor. En büyük ithalat payına sahip olan İngiltere’de 1 litrelik ayçiçek yağı yaklaşık olarak 1.2 Pounda satışa sunuluyor. Bu oran Türk Lirasına çevrildiği zaman 13 lira gibi bir miktara tekabül ediyor. Türkiye’de en ucuz satış yapan marketler zincirlerinde bile bu miktarlar söz konusu değilken, Yunanistan’da da İngiltere’dekine benzer bir fiyatlandırma gerçekleşiyor. Zeytinyağı üretimi konusunda önemli bir pazar hacmi olan Türkiye, bu yağ çeşidinin arz fiyatlandırması konusunda da emsallerinin gerisinde kalıyor. Vargı’nın gerçekleştirdiği karşılaştırma anketlerine bakılarak Avrupa’nın birçok ülkesinde Türkiye’nin yarı oranlarında fiyatlara yağ satışları gerçekleştirildiği söylenebilir.

Margarin Fiyatları Da Tavan Yaptı

En ulaşılabilir ve uygun yağ kaynağı olarak görülen margarin, birçok ülkeyi geride bırakarak rekor fiyatlarla satılıyor. İngiltere’de kaliteli bir ayçiçek yağından üretilen bitkisel margarinin ortalama fiyatı 8 lira iken Türkiye’de bu fiyatlar 18-20 lira arası değişiyor. Sağlık açısından çok uygun görülmeyen palm yağından üretilen ve düşük kaliteli olarak görülen margarinlerin fiyatları bile oldukça yüksek.

Tağşiş Sahtekarlıklarına Dikkat Edilmesi Şart!

Araştırması neticesinde Türkiye ve Avrupa’daki yağ ihtiyacının ve arzının altını çizen Vargı, yağın ne denli değerli hale geldiği göz önünde bulundurulursa denetimlerin artırılması şart şeklinde konuştu. Büyük firmaların kaliteli yağların içine ucuz yağlar karıştırarak maliyeti azaltma yoluna gidebileceği hususuna dikkat çeken Vargı, tağşiş denetimlerinin artması gerektiğini dile getirdi.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!