İnsansız Taarruz Helikopterinin İlk Fotoğrafı Paylaşıldı

İnsansız Taarruz Helikopterinin İlk Fotoğrafı Paylaşıldı
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uzay ve havacılık alanında belirtilen hedefler ve hedeflere yönelik gelen açıklamalara paralel olarak uzay ve havacılık alanında 1984 yılından bu yana başarılı bir üretim sürdüren TUSAŞ, bir gelişmeye daha imza attı. İnsansız elektrikli taarruz helikopterlerinin faz 2 çalışmalarında sona gelindiği belirtildi. Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne teslim edilen taarruz helikopterine ait fotoğraflar Twitter hesabı üzerinden paylaşılarak beğenilere sunuldu. Otonom özellikler gösteren helikopterler dikkat çekti. T629 kodu çevresinde şekillenen helikopterin gövdesinde birçok kamera bulunması gibi özellikler otonom modele işaret ediyor.

Kokpit Yerine Aküler Yer Alacak

TUSAŞ’ın yeni projesi olan insansız ve elektrikli taarruz helikopterinde otonom özelliklerin yanında kokpit bölümlerinde yapılan değişiklikler dikkat çekti. Elektrikli helikopterlerde kokpit bölümü yerine helikopterlere hareket gücü sağlayacak motoru besleyen akülerin bulunacağı görüldü.. İkaz ve alarm sistemleri ile geliştirilen helikopterlerin dünya çapında en iyi performansı sergileyeceği söyleniyor.

Elektrikli Yapıda İki Model Bulunacak

TUSAŞ bünyesinde 2020 yılı haziran ayında yeni proje olarak tanıtımı ile ortaya çıkan elektrikli helikopterlere ilişkin yapılan açıklamada çalışmaları sürdürülen proje kapsamında elektrik enerjisi kullanılarak hem insanlı hem de insansız farklı iki modelin oluşturulacağı belirtildi.  T629 kodlu helikopterin otonom özellikleri sayesinde en çok Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından kullanılacağı öngörülüyor. Deniz Kuvvetleri bünyesinde etkili ve kullanışlı olabilmesi için geliştirilen insansız elektrikli model heyecanla bekleniyor. Helikopterlerin gövdesinde yer alan çok sayıda kamera ile taarruz kabiliyetinin yükseltildiği belirtirken helikopterin kullanılmaya başlanması ile sahada yüksek performans sergilemesi bekleniyor.

Atak Faz 2 İçin Tören Düzenlendi 

TUSAŞ’ın yürüttüğü yeni proje olarak destek gören insansız elektrikli taarruz helikopterleri sürdürülen faz 2 çalışmalarının sona ermesiyle birlikte Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne teslim edildi. İlk taarruz helikopteri olan T129 Atak helikopterinin teslimi düzenlenen tören ile gerçekleştirildi. Düzenlenen törende insansız ve elektrikli taarruz helikopteri ile ilgili açıklamalarda bulunan Türk Uzay ve Havacılık Sanayi Genel Müdürü Temel Kotil, Kara Kuvvetleri ve Jandarma bünyesinde hizmet verecek olan taarruz helikopterlerini sergilemekten büyük bir gurur duyduklarını belirtti.

Atak Faz-2 helikopterlerinin sahada çok güzel bir performans göstereceğini dile getiren Kotil, performansın arttırılması için helikopterlerin lazer ve radara duyarlı sistemler ile donatıldığını söyledi. Motor gücü sayesinde dünyada en yüksek irtifada en iyi performansı sergileyeceğini ve mart ayı içerisinde 2 helikopterin daha Emniyet Genel Müdürlüğü’ne teslim edileceğini ifade etti.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!