İnternetten Altın Almak Riskli, Sahte Altın Alarmı

İnternetten Altın Almak Riskli, Sahte Altın Alarmı
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Her yıl yeni yıla yaklaşılan bu dönemlerde altın satışları ciddi miktarda yükseliyor. Bu sene ise Covid-19 salgını sebebi ile dışarda kutlamaların yasaklanması ve evlerde kalabalık etkinliklerin yapılmayacak olmasından dolayı kuyumcular için yoğunluk söz konusu olmadı. Bununla beraber yeni yılda hediye olarak altın almak isteyen insanlar ise süreçten kaynaklı olarak internet alışverişlerine odaklanmış durumda ve altın alımları da sanal kanallar üzerinden gerçekleşmeye başladı.

Gaziantep Kuyumcular Odası Sedat Özdinç ise internet üzerinden altın alımının artmaya başladığı bugünler vatandaşlar sanal kanallar aracılığı ile gerçekleştirilen altın dolandırıcılığı ile ilgili uyardı. Sedat Özdinç altın fiyatlarında internet üzeri satışlarda büyük indirimler yapıldığını belirterek bunun mümkün olmadığını, internetten alınan altınların düşük ayarlı ya da sahte olabileceğine dikkat çekti. Özdinç internetten altın alacak vatandaşların dikkat etmeleri gereken noktaları da açıkladı.

Özdinç: Vatandaşlar Altın Almak İçin Kuyumcuları Tercih Etsin

Sedat Özdinç internet üzerinden yapılacak altın alışverişlerinde bilindik ve kurumsal firmaların tercih edilmesinin önemini vurgulayarak, bilinmeyen firmalardan alınan altınların düşük ayarlı olabileceğine dikkat çekti. İnternet üzerinden alınan altınlarda sertifika ve işletme garantisinin çok önemli olduğunu belirten Özdinç, sertifikanın bulunduğu durumlarda gönül rahatlığı ile internetten alışveriş yapılabileceğini belirtti.

Sedat Özdünç internetten güvenilir olmayan firmalardan alınan altınların düşük ayarlı olma ihtimalini bulunduğuna dikkat çekerek, vatandaşların sertifika gibi noktalarda dikkatli olmazlarsa altını satmak için kuyumculara gittiklerinde sıkıntı yaşayabileceğini aktardı. İnternetten alışveriş yapan insanların çok dikkat etmesi gerektiğini belirten Özdinç, altın alımları için kuyumcuların tercih edilmesinin çok daha güvenilir olduğunu da belirtti.

Sedat Özdinç: Altın Fiyatlarında İndirim Yapılamaz, Gram Fiyatı Her Yerde Aynıdır

Gaziantep Kuyumcular Odası Başkanı Özdinç’in üzerinde durduğu diğer bir nokta ise internetten yapılan altın satışlarında sunulan indirim fırsatları oldu. Özdinç altın fiyatlarının belli bir standardı olduğunu belirterek indirim vaatlerine inanılmaması gerektiğini noktasında vatandaşları uyardı. Altının gram fiyatının her yerde aynı olduğunu belirten Özdinç, altında fiyat indirimi olamayacağını söyledi. İndirimlerin aldatmaca olduğunu belirten Özdinç, %70 gibi oranlarla indirim yapılan altınların sahte olduğuna dikkat çekti.

Gaziantep Kuyumcuları Artan Dolandırıcılık Olaylarına Dikkat Çekti

Gaziantep’de kuyumculuk yapan esnaflar ise son dönemlerde özellikle Yılbaşı öncesinde artan dolandırıcılık olaylarına değindi. Esnaf özel günlerin dolandırıcılar için fırsat haline gelebildiğini ve son dönemlerde altın üzerinden çok fazla dolandırıcılık yapıldığını ve bunun genellikle sanal kanallar üzerinden gerçekleştiğini belirtti.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!