1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. CHP’nin İş Bankası hisseleri devredilecek mi?

CHP’nin İş Bankası hisseleri devredilecek mi?

AK Parti ile CHP arasında Atatürk'ün ülkenin en büyük bankalarından İş Bankası'ndaki miras hisselerinin kullanımı konusu gerilimi artıyor

CHP'nin İş Bankası hisseleri devredilecek mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, bankanın kurucusu Atatürk’ün, gelirleri Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu’na aktarılmak üzere CHP tarafından temsil edilen yüzde 28,09’luk hissesinin Hazine’ye devri için düzenleme yapılacağı açıklamasına ana muhalefet partisinden “Direniriz” yanıtı geldi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de Erdoğan’a destek verdi, AKP’de hisse devrinin yasal altyapısını oluşturmak için çalışma başlatıldı.

Peki Cumhurbaşkanı Erdoğan, İş Bankası hisselerininin Hazine’ye devrini neden gündeme getirdi? Hangi formüller tartışılıyor? CHP bu çıkışı nasıl yorumluyor, nasıl direnecek? İş Bankası’nın Hazine’ye devrini daha önce kimler istedi, kimler gerçekleştirdi?

CHP İş Bankası hisseleri gerçekten devredilecek mi?

Merak edilen bu soruların yanıtlarına ilişkin olarak AKP ve CHP’de yapılan değerlendirmeler, siyasi kulislerde konuşulanlar ve hukukçuların değerlendirmeleri şöyle:

CHP’nin İş Bankası’ndaki Atatürk hissselerini temsil etmesine ilişkin tartışma yeni değil. Yeni olan, Erdoğan’ın konuyu son dönemde bir kez daha gündeme taşıyıp, “Yasal düzenleme yapılacak” noktasına gelmesi ve MHP lideri Devlet Bahçeli’nin desteği,

Ankara kulislerinde bu durumun altında “siyasi hesapların yattığı” değerlendirmesi yapılıyor.

Yorum Yap

Yorum Yap