İstanbul’da Ulaşıma Zam Geldi

İstanbul'da Ulaşıma Zam Geldi
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi dün Yenikapı’daki Avrasya Göster Merkezi’nde toplantı düzenledi. Ulaşım zamları ve taksiye dönüşüm gündemlerinin tartışıldığı toplantıda İstanbul ulaşımına %11 zam yapılması kararı alındı. Taksiye dönüşüm teklifi ise oy çokluğu ile reddedildi.

UKOME toplantısında dolmuş, minibüs ve dolmuş ücretlerinde %11 zam yapılması önerildi. İlk öneri oy çokluğu ile kabul edildi. Alınan zam kararına göre dolmuşlarda en kısa mesafe ücreti 2.50 liradan 2.75 TL’ye çıkarıldı. Yeni zam ile en uzun mesafe ücreti ise 3.70 TL’den 4 TL’ye çıkarıldı. Minibüs ücretlerinde de kısa mesafe ücreti 2.50 TL 2.75 TL’ye çıkarıldı.

Toplantıda %11 zam gelen diğer ulaşımda taksi oldu. Taksi açılış ücretleri ve segmentlerine göre ücretlendirmeleri arttı. Taksi açılış ücreti 5 TL’den 5.55 TL’ye çıkarıldı. D ve C segment taksilerin ücretlendirmeleri 5.75 TL’den 6.38 TL’ye, lüks taksilerin ücretlendirmeleri ise 8.50 TL’den 9.44 TL’ye yükseltildi. EKOME toplantısında ulaşım ücretlerinin yanı sıra taksiye dönüşüm gündemi de oylandı.

Toplu Ulaşımdan Taksiye Dönüşüm Reddedildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi toplantısında gündeme alınan diğer konu ise dolmuş ve minibüsten taksiye dönüşmek isteyen 1000 plaka oldu. Taksiye dönüşümün de oylandığı toplantıda teklif oy çokluğu ile reddedildi.

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Aksu Toplantıyı Değerlendirdi

İBB Ulaşım Koordinasyon Merkezi toplantısında alınan zam ücreti kararı ve taksiye dönüşümün reddedilmesi ile ilgili İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu açıklamalarda bulundu. Yapılan zammı az bulduklarını açıklayan Aksu, taleplerinin %25 olduğunu söyledi.

Eyüp Aksu İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı zam miktarının ulaşım sektörü esnafı tarafından az bulunduğunu belirterek giderlerinin %40 oranında arttığını açıkladı. Aksu en son 16 ay önce ulaşıma zam yapıldığını ve 16 ay sonra %11 oranında zam yapılmasının ulaşım sektörü esnafı için yeterli olmadığını belirtti. Esnaf taleplerinin %25 oranında zam yapılmasına yönelik olduğunu da belirten Aksu, karara saygı duyduklarını belirtti.

Eyüp Aksu: Taksiye Dönüşümün Reddi Lehimize Bir Karar Oldu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkez toplantısında taksiye dönüşüm teklifinin reddedilmesi ile ilgili açıklamalarda yapan Eyüp Aksu bu kararın kendilerinin lehine olduğunu ve reddedilmesinden memnun olduklarını belirtti. M plakalı minibüslerin taksiye dönüşmesini doğru bulmadıklarını ve kanuna aykırı olduğunu açıklayan Eyüp Aksu, konu ile ilgili heyette savunma yaptıklarını da belirtti. Oy çokluğu ile reddedilen karardan memnun olduklarını da sözlerine ekledi.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!