Kasım’dan Bu Yana TL’de En Uzun Kayıp Serisi

Küresel ekonomi piyasalarında Mart 2020 döneminden Mart 2021 dönemine kadar kademeli olarak düşüşler gösteren ve zayıflama eğiliminde bulunan dolar, ABD 10 yıllık tahvil getirilerinde artış yaşanması ile birlikte piyasalarda yönünü yukarı çevirdi. Aynı dönemde yurtiçi ekonomi piyasalarında, dolar/TL kuru da yükselişe geçtikten sonra dolar kuru durgunlaştı ancak Türk Lirası Pazartesi gününe de düşüşle başladı ve Kasım 2020 döneminden bu yana TL, en uzun kayıp serisini yaşamış oldu.

Kasım'dan Bu Yana TL'de En Uzun Kayıp Serisi
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Covi-19 salgınının ABD piyasalarında şiddetini hissettirmesi ile birlikte o dönemde küresel ekonomi piyasalarında düşüşe geçen dolar, yıl boyunca kademeli olarak önemli para birimleri karşısında değer kaybetti. Öte yandan bu süreçte TL karşısında yükseliş eğiliminde bulunan dolar, Mart 2021 döneminin gelmesi ile birlikte yönünü yeniden küresel piyasalarda yukarı çevirdi. ABD 10 yıllık Hazine tahvil getirilerinde yaşanan artışlara bağlı olarak yükselen dolar karşısında değer kaybeden Türk Lirası, Mart ayında düşüş eğilimini korudu ve ikinci işlem haftasına da düşüşle başladıktan sonra durgunlaştı. Geçtiğimiz haftayı nispeten durgun geçiren TL, Pazartesi günü yeniden değer kaybetti ve bu düşüş ile birlikte Türk Lirası Kasım 2020 döneminden bu yana en uzun düşüş serisini gerçekleştirmiş oldu. Türk Lirası son olarak Kasım 2020 döneminde 3 hafta üst üste değer kaybetmişti. Ancak yeni günde, gün içinde TL, dolar karşısında değer kazanmayı başardı.

TL Yeni Günde Değer Kazandı

Pazartesi gününü düşüşle kapatan TL, yeni günde dolar karşısında sınırlı değer kazanmayı başardı ve bu değer kazancı ile birlikte, gelişmekte olan ülkelerin para birimleri arasında dolar karşısında en çok değer kazanan 4. para birimi TL oldu. Gelişmekte olan ülkelerin para birimleri, Mart ayında ABD tahvil faizlerine bağlı olarak baskı altında bulunuyor. Yabancı bankacılık kuruluşları, 18 Mart Perşembe günü gerçekleştirilecek olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından 100 baz puanlık faiz artışı kararı bekliyor.

Yurtiçi ve Küresel Piyasalarda Gündem Maddeleri

Yurtiçi piyasalarda bu hafta Merkez Bankası’nın politika faiz kararı takip edilecek, öte yandan küresel ekonomi piyasalarında ise yarın ABD Merkez Bankası’nın (Fed) alacağı politika faizi kararı takip edilecek. Küresel piyasalarda yakından takip edilecek olan Fed toplantısında, Fed Başkanı Jerome Powell, faizlerin artmayacağı yönünde piyasaları ikna etmeye çalışacak. Öte yandan yurtiçi piyasalarda dolar kuru adına ayrıca konut fiyat endeksi, yurtdışından sağlanan kredi borcu gelişmeleri takip edilecek.

Hazine’nin Mart Ayı Borçlanma Programı Öngörüsü

Bir diğer yandan yurtiçi piyasalarda, Hazine’nin dün düzenlemiş olduğu 7 yıl vadeli değişken faizli ve 10 yıllık gösterge tahvillerin yeniden ihracı ile 3,25 milyar TL’si piyasadan olmak üzere 3,85 milyar TL borçlandı. Bugün Hazine ihalelerinde 2 ve 5 yıllık gösterge tahvilleri ile Mart ayı borçlanma programı devam edecek. Hazine öngörüsünde, 29 milyar TL’lik borç servisine karşılık toplam 31,2 milyar TL iç borçlanma bulunuyor ve bunun 23,5 milyar TL’si piyasadan oluşuyor.

Respond To This Post
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!