Kısa Çalışma Ödeneği İle İlgili Yeni Karar

Kısa Çalışma Ödeneği İle İlgili Yeni Karar
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Covid-19 sürecinde devlet tarafından verilen desteklerden biri olan kısa çalışma ödeneği ile ilgili yeni bir karar verildi. Covid-19 sürecinde işçiyi işten çıkartan işverenden ödenek faizi ile geri alınacak, yersiz ve fazla ödenek alan işverenlerden ise geri ödeme alınmayacak. Bu yeni karar 31 ekim 2020 tarihi öncesi için geçerli olacak.

İşçiyi İşten Çıkaran İşverenden Ödenek Geri Alınacak

Kısa çalışma ödeneğinden faydalanan ancak işçiyi işten çıkartan işverenlere kötü haber geliyor. Kısa çalışma ödeneği alan ve Covid-19 sürecinde işçiyi işten çıkartan işverenlerden kısa çalışma ödenekleri geri alınacak. Faizi ile beraber geri alınacak ödeneklerle ilgili tespit komisyonları oluşturulmaya başlandı.

Fazla ve Yersiz Yapılan Ödenekler Geri Alınmayacak

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin, kısa çalışma ödeneklerinin geri alınması konusunda fazla ve yersiz verilen ödeneklerden de bahsetti. İşçiyi işten çıkaran işverenlerde faizi ile alınacak olan kısa çalışma ödeneği, fazla ve yersiz ödenek verildiği durumlarda ise geri alınmayacak. Tarık Zengin, işverenin bu durumda geri alınacak olan ödeneği işçiden keseceğini aktararak bu yüzden fazla verilen ödeneklerin geri alınmaması kararının verildiğini belirtti. Ödeneklerin işçilerden kesilme ihtimalinin değerlendirildiğini belirten Zengin bu sebeple geri ödeme alınmayacağını, ancak bununla ilgili süre sınırı olacağını söyledi.

Fazla ve yersiz ödeme yapılan işverenlerin tespitine de başlanacak. Ekim ayının sonuna kadar verilen ödeneklerin geri alınmayacağı, ancak kasım sonundan sonra geri alınacağının açıklanmasının ardından tespit işlemleri için komisyon kurulmasına karar verildi. Yersiz ödeme alan işverenlerin tespiti için İŞKUR il müdürlüklerinden en az 3 kişinin bulunacağı komisyonlar oluşturulacak.

Yersiz Ödemelerin Geri Alınmasında İşlem Tarihi Belirleyici Olacak

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin, ödemelerin yersiz ve fazla yapılmasının tespit edilmesi ve geri ödemenin hangi şartlarda gerçekleşmeyeceği ile ilgili de açıklama yaptı. Tarkan Zengin, kısa çalışma ödeneğinin geri ödenmesinin işverenlerin hatalı işlemlerinden kaynaklandığını aktararak, geri ödemesi yapılacak destekler için başvuru işlemlerinin tarihinin de önemli olduğunu aktardı. Yeni karara göre söz konusu ödeneklerin Covid-19 salgını sebebi ile zorlayıcı sebeplere dayanması gerektiğini aktaran Zengin, fazla ve yersiz ödeme işlemlerinin hangi tarihte gerçekleştirildiğinin de önemli olduğunu belirtti. Yersiz ve fazla ödemelerin geri ödenmemesi için işlemlerin ekim ayı ve öncesinde gerçekleşmesi gerektiğini belirten Zengin, 1 kasım ve sonraki işlemlerde ödemelerin geri alınacağını aktardı.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!