Kök Hücre Tedavisi Salgında Yaşam Şansını Artırıyor

Kök Hücre Tedavisi Salgında Yaşam Şansını Artırıyor
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Küresel bir kriz olan ve tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını ile ilgili yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Her geçen gün bilim insanlarının yeni tedavi yöntemleri araştırdığı Covid-19 salgınına karşı kök hücre tedavisinin ciddi oranda olumlu etki gösterdiği ortaya çıktı.

Miami Üniversitesi Bilim İnsanları Deney Yaptı

Miami Üniversitesi’ndeki bilim insanları Covid-19 salgınına karşı kök hücre tedavisinin etkisini kanıtlamak için salgına yakalandıktan sonra akut solunum problemi yaşayan 48 hasta üzerinde deney gerçekleştirdiler. Akut solunum problemi olan 48 kişinin yarısına placebo diğer yarısına ise kök hücre tedavisi uygulayan araştırmacılar, tedavi sürecinin sonunda kök hücre tedavisinin uygulandığı hastaların %91’inin ve placebo uygulanan hastaların ise %42’sinin hayatta kaldığını gördüler. Kök hücre tedavisi uygulanan hastalardan yalnızca 1 kişinin hayatını kaybettiği ve bu kişinin de 85 yaş üzeri olduğu belirtildi.

Kök Hücre Tedavisi Covid-19’a Karşı Akıllı Bomba

Covid-19 salgınını ağır geçiren kişiler üzerinde yapılan deneysel çalışmanın sonucunda 85 yaş altı kişilerde Covid-19 salgınına karşı kullanılan kök hücre tedavisinin yaşam şansını 2 katına çıkardığı açıklandı. Covid-19 salgınında hayatta kalma şansı üzerinde ciddi bir etkisi olduğu anlaşılan kök hücre tedavisinin Covid-19 salgınına karşı akıllı bomba olduğunu belirten bilim insanları yaptıkları deneyden memnun oldu. Yapılan deney ile kök hücre tedavisinin sadece yaşam şansını arttırmadığı, Covid-19 salgın sürecine yönelik birçok olumlu özelliğe sahip olduğu da ortaya çıkarıldı.

Yeni Tedavi Yönetimi İle Hastaların %80’inden Fazlası İyileşti

Bilim insanlar yaptıkları araştırma ile kök hücre tedavisinin sadece ağır hastaların yaşam şanslarını arttırmadığını aynı zamanda iyileşme sürecini de hızlandırdığını belirtti. İki günde bir defa kök hücre tedavisi yaşayan hastaların 15 gün gibi kısa bir sürede eski sağlıklarına kavuştuklarını belirten bilim insanları hastaların %80’inin 1 aydan daha kısa sürede iyileştiklerini kaydetti.

Kök Hücre Tedavisi Oldukça Umutlu

Miami Üniversitesi’nde çalışmayı gerçekleştiren bilim insanları birçok tedavide kullanılan kök hücrenin Covid-19 sebebi ile yıpranan akciğer dokularını iyileştirdiğini belirtti. Birçok farklı hastalıkta çok etkili olan kök hücre tedavisinin Covid-19 salgına karşı kullanılması için Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi’ne hemen başvurduklarını belirten bilim insanları, kurumun 1 hafta içinde bu tedaviye onay verdiğini açıkladı. Miami Üniversitesi bilim insanları kök hücre tedavisinden son derece umutlu olduklarını belirtti.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!