Korona tedbirlerinden Evde kal tezi çöktü mü?

Korona tedbirlerinden Evde kal tezi çöktü mü?
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dahiliye uzmanı Dr. Haydar Boynukara, aylarca evde izole olan ve dışarıya çıkmayan vatandaşların, korona virüsü daha ağır geçirdilerini söyledi.

Evlerde izole olanlar korona hastalığını daha ağır geçiriyor

Korona virüs vakalarının arttığı kentlerden olan Mardin’de pandemi hastanesinde görevli dahiliye uzmanı Dr. Haydar Boynukara, korona virüse yakalanmamak için aylarca evlerinde izole olan ve dışarı çıkmayan vatandaşların, korona virüse yakalandıklarında hastalığı daha ağır geçirdiklerini söyledi.

Zatürre olanların sayısı arttıkça, ölüm oranı da artıyor

Uz. Dr. Haydar Boynukara, “Korona virüslü hastalar hastanemize geliyor. Aslında korona virüs bir gribal enfeksiyon. Ekimin son haftasıyla beraber vakalar bölgemizde tekrardan artmaya başladı. Bizi en çok tedirgin eden şu an vaka sayılarından öte ağır hasta sayısı. Ağır hasta sayısı arttıkça, zatürre olan hasta sayısı arttıkça, doğru orantı olarak ölüm oranı da artacaktır. Oran olarak zatürre hasta sayısı arttığı için ağır hasta sayısı artıyor ve dolayısıyla giderek ölüm oranının da arttığını görüyoruz.

Dışarıda temiz hava almak bol vitamin almaktan daha iyi

‘Hocam biz evde tedbirimizi alıyoruz, bol miktarda C vitamini alıyoruz, bol miktarda sebze ve meyve tüketiyoruz’ diyen hastalarımız aynı zamanda bunlar çok panik yaptıkları için hastalığı ağır geçiriyorlar diyen Boynukara .”Bir hastam ‘Hocam ben 1-2 kilo limonu sıkıp içiyorum’ demişti. Biz o hastamızı muayene ettiğimizde o hastamızda korona virüs çıkmıştı.” Şeklind ekonuştu

En ağır geçiren hastalar bol meyve tüketiyordu

Bol miktarda C vitamini tüketmenin    Bol miktarda C vitamini tüketmenin ya da başka bir vitamin almanın çok da bir faydasının olmadığını gördük diyen Boynukara “7-8 aylık tecrübemiz bize şunu gösterdi, özellikle ağır geçiren hastalardan 4-5 aydır evden çıkmadıklarını, meyve tükettiklerini duyduk. Şunu düşünüyorum, bunlar hiç virüsle karşılaşmadıkları için ani bir şekilde ve bol miktarda virüsle karşılaştıkları zaman daha kolay hastalanıyorlar.” İfadelerini kullandı

Dışarıda virüsle karşılaşmak aşı etkisi oluyor

Boynukara: “ Bu hastalık daha fazla virüs yükü ile karşılaştığı için hastanın, hastalığı daha ağır geçirme ihtimali olduğunu düşünüyorum. Bu tabi bir varsayım şu an için ama tecrübemiz bunu gösteriyor. Yani aslında siz bu virüsle küçük küçük karşılaştığınız zaman bu bir aşı etkisi oluyor.  Çok dikkat edip, kendini çok izole eden, bol miktarda vitamin veya ilaç tüketen hastalarımızın korona virüsü daha ağır geçirdiğini görüyorum. Ama   Önemli nokta burası, sık dışarı çıkanlar, sık temas duygusu olan insanlarda bir nevi bir aşılanma etkisi olduğunu düşünüyorum. ” dedi.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!