Kredi Kartı Taksit Sayıları Düşürüldü

Kredi Kartı Taksit Sayıları Düşürüldü
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ticaret Bakanlığı belli kategorilerdeki ürünlerin satışında kredi kartı taksit sayılarını düşürdü. Mobilya, beyaz eşya, kuyum ve elektronik eşyalar gibi birçok üründe uygulanan taksit sayıları azaltıldı.

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Parakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, resmi gazetede yayınlandı. Yeni çıkarılan yönetmeliğe göre parekende satış yapan işletmelerin kredi taksit sayıları yeniden düzenlendi. Mobilya, kuyum, beyaz eşya ve elektronik gibi birçok ürün satışında taksit sayısı düşürülürken, seyahat ve konaklama harcamalarında ise taksit sayıları sabit kaldı.

Elektronik Eşya Satışlarında Taksit Sayısı 4’e Düşürüldü

Ticaret Bakanlığı tarafından getirilen yeni düzenleme ile beraber elektronik eşya satışlarında da taksit sayısı düşürüldü. Video, kamera, ses sistemi vb. elektronik eşyaların taksit sayıları ve belli bir miktarın üzerindeki televizyon satışlarında taksit sayıları düşürüldü. Tablet ve bilgisayar satışlarında ise taksit sayılarında düzenleme yapılmadı.

Ticaret Bakanlığı’nın yeni düzenlemesine göre ses sistemi ve kamera gibi elektronik eşya satışlarında 6 ay olan taksit sayış 4 aya çekildi. Bununla beraber 3 bin 500 liradan daha pahalı olan televizyon satışlarında da taksit sayısı 4 ‘e düşürüldü.

Mobilya ve Beyaz Eşyada Taksit Sınırı 12

Ev içinde kullanılan birçok elektrikli ev aleti ve mobilyalarda da taksit sayısı değiştirildi. Buzdolabı, çamaşır makinesi gibi beyaz eşyalarda, elektrikli ev aletlerinde ve mobilyalarda uygulanacak taksit sayıları düşürüldü. Mobilya satışları, beyaz eşya satışları gibi ürünlerde daha önce 18 ay olarak uygulanan taksit sayıları yeni düzenleme ile beraber 12 aya düşürüldü.

Seyahat ve Konaklama Harcamalarında Taksit Sayısı Değişmedi

Ticaret Bakanlığı elektronik eşyalardan mobilyaya, beyaz eşyadan kuruma birçok satış işleminde taksit sayısını düşürürken, seyahat ve konaklama harcamalarında ise taksit sayısını değiştirmedi. Yurt içindeki seyahat, konaklama harcamalarının taksit sınırı 18 olarak sabit bırakıldı.

Kuyum Satışlarında Taksitlendirme 6 Aya Çekildi

Kuyum satışlarında da taksit sayısı düşürüldü. Parekende işletmeler tarafından basılı ve külçe olmayan altınların satışında taksitlendirme 8 ayı geçemiyordu. Yeni düzenleme ile beraber kuyum satışlarında taksit sayısı 6 ayı geçmeyecek.

Taşıt Kredilerinde Vade Sınırı Değişti

Ticaret Bakanlığı taşıt teminatlı kredilerin vade süresi ile ilgili de düzenleme yaptı. Taşıt kredilerini miktarlarına göre vade sınırları da değişti. 300 bin liranın üzerindeki taşıt kredilerinde önceki süreçte 48 vade yapılırken artık 36 ay vade yapılacak. 750 bin liranın üzerindeki taşıt kredilerinin vade sınırı ise 24 ay olarak belirlendi.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!