Kripto Para Yatırımcılarının Bu Hesaplara Dikkat Etmesi Gerekiyor!

Kripto Para Yatırımcılarının Bu Hesaplara Dikkat Etmesi Gerekiyor!
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Öncü&Keskin Hukuk Bürosu kurucu ortaklarından Avukat Sinan Keskin aracılığıyla kripto para yatırımcılarına dikkat çağrılarında bulundu. SPK, Telegram bünyesinde kurulan “AyYıldız Destek” kanalının yanında, Twitter’daki “@ugrymn” ve “@HTmotunTUGCU” hesapları üzerinden EUYO (Euro B Tipi Menkul Kıymetler Yatırım Ortaklığı A.Ş) hissesi ile alakalı tavsiyeler verildiğini tespit etmesi üzerine açıklamalarda bulundu. SPK; yaptığı açıklamalarda, bu tavsiyelerin yatırımcı kararlarını etkilemek için olduğunu vurguladı. Avukat Sinan Keskin’in Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarında; “1 Suça iştirak hükümleri (özellikle bültenin sonundaki uyarı kısmı) ve makul şüphe vurgusuna dikat!!! 6362 sayılı SPK’ın ‘Piyasa dolandırıcılığı’ başlıklı 107/2 nci fıkrasında sayılan fiillerin işlendiğine dair ‘makul şüphe’ bulunması nedeniyle ve…” sözleri yer aldı ve Sermaye Piyasası Kurulu Bülteni’ni paylaştı.

Sermaye Piyasası Kurulu’ndan Telegram Gruplarını İlgilendiren Uyarı

Paylaşılan bültenin devamında da belirtilen hesapların sahipleri, başta Uğur Yaman ve Hüseyin Tanrıkurt Motun Tuğcu ve bu isimlerin yanı sıra Ufuk Oğul, Serhat Tuncalp, Fatih Yapar, Mehmet Sait Tan, Mustafa Akın ve Hatibe Tuncalp’e 6 ay süreli işlem yasağı getirildi. Sermaye Piyasası Kurulu kanalından, Uğur Yaman ve Hüseyin Tanrıkurt Montu Tuğcu dışında ceza alan şahısların, grup takipçileri olduğu ve kurucularla beraber işlem yaptıkları, bununla birlikte suça iştirak ettikleri vurgulandı.

“Özellikle Bültenin Sonundaki Uyarı Kısmı”

Av. Sinan Keskin’in yaptığı paylaşımda “özellikle bültenin sonundaki uyarı kısmı” sözleriyle belirttiği, açıklamanın son paragrafında, Telegram bünyesindeki kripto para grup üyelerini de kapsayan şu ifadeler yer alıyor:

“Bu çerçevede, paylara ilişkin olarak sosyal medya ve iletişim sistemleri üzerinden yapılan telkinlerin ve yatırım tavsiyelerinin, belirli bir grup tarafından gerçekleştirilen piyasayı dolandırıcı işlemlere hizmet etme amacını taşıyabileceği, “AyYıldız Dostluk” ve benzeri sosyal medya gruplarına dahil olan yatırımcıların, bu grupları yönlendiren kişiler tarafından işlenen suça iştirak kapsamında sorumluluklarının doğabileceği hususunun yatırımcılara bir kez daha hatırlatılmasında fayda görülmektedir.”

Sadece Kurucular Değil Grup Üyeleri de Tehlike Altında

Av. Sinan Keskin aracılığı ile SPK’nın bildirdiği karar, Telegram uygulamasındaki benzer yatırım grupları içerisinde sadece grup kurucularının değil, bahsi geçen gruplardaki üyelerin de “piyasa dolandırıcılığı” suçu ile karşılaşabileceğini vurguluyor. SPK daha önce de kripto para sektörüne yönelik denetim ikazında bulunmuştu. Sektörü denetlemenin yanı sıra sosyal medya hesaplarında yatırım tavsiyesi verenleri cezalandıracağını da bildiren SPK, bu konudaki tutumunda kararlı gözüküyor.

Pump And Dump” Grupları

Piyasada “pump and dump” adıyla bilinen, hisse tavsiye gruplarının bu uyarıları dikkate alması gerekiyor. Bir hisseyi önce alıp, daha sonra o hisseyi yatırımcılara öneren kişilere söylenen yakıştırma. Bu kişilerin amacı; talep arttırmaya yönelik haberlerle ellerindeki hisselerin yükselmesine neden olup, bu hisseleri yüksek fiyattan satmak.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!