Kripto Paralar Nasıl Korunur?

Kripto Paralar Nasıl Korunur?
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto paraların saklanması yüksek şifreleme sistemleri ile yapılır. Kripto paraların korunması, alım, satım işlemleri ve dönüştürme yapmak için sanal cüzdanların kullanılması gerekmektedir. Dijital cüzdanlar kullanıcıların kripto para alışverişi yapmalarına ve paralarını takip etmelerini sağlayan farklı blok zincirleri ile çalışan bir yazılım programıdır. Bu cüzdanlar oluşturulurken şifrelerin unutulmaması için yazılı bir şekilde kaydetmek önerilir çünkü parola unutulursa geri dönüşü yoktu ve cüzdanlara erişim yapılamaz. Kripto paraların korunması için önerilen cüzdanlar şöyle sıralanmaktadır:

  • Multisignature (çok imzalı) cüzdanlar
  • Çevrimiçi web cüzdanları
  • Mobil cüzdanlar
  • Masaüstü cüzdanlar
  • Donanım cüzdanları (soğuk cüzdanlar)

Bu cüzdanlar dışında kripto paraların korunması için yapılan başka tavsiyeler vardır. Cüzdan transferlerinin Distill Web Monitor uygulaması ile sürekli takip etmek gerekmektedir. Kullanıcı dışında bir transfer olursa bildirim gönderilir. Diğer tavsiye borsanın para tutmak için kullanılmamasıdır. Sadece alım ve satım işlemlerinde cüzdanlardan borsaya transfer yapılmalıdır. Uzaktan erişim uygulamaları, TeamViewer gibi, kesinlikle bilgisayarda yüklü olmamalıdır. Son olarak kripto para alım satım yapılacak olan platformun güncel ve güvenlik sertifikaları ile korunmasına dikkat edilmelidir. Aksi halde dolandırılma ihtimali yüksektir.

Multisignature (çok imzalı) Cüzdanlar Nedir?

Çok imzalı cüzdanların işlevi bir işlemin tamamlandıktan sonra fonlara erişmek için iki veya üç farkı özel anahtar isteyen uygulamadır. Bu uygulama şirketler tarafından da kullanılır ve sadece izin verilen kişilere özel anahtar verilir. Bu cüzdandan para çekmek için özel anahtara sahip kişilerin aynı anda onay vermesi gerekmektedir.

Çevrimiçi Web Cüzdanları

Çevrimiçi web cüzdanları tarayıcıdan erişimi olan cüzdanlardır. Bu tür cüzdanlarda güvenlik önlemlerinin yüksek olmaması sebebiyle büyük miktarlarda kripto para bulundurulması önerilmez. Çevrimiçi cüzdanların avantajı işlemleri kısa sürede tamamlamaktır. Fakat bu cüzdan kullanımında dolandırılma ihtimali vardır.

Mobil Cüzdanlar Nedir?

Mobil cüzdanlar kullanıcıların cep telefonlarında bulunan bir cüzdan uygulamasıdır. Cihazlarda bulunan mağazalardan yüklenebilen bu cüzdanlar ile internet bağlantısı olan her yerde cüzdan görüntülenebilir. Mobil cüzdanlar kullanımı kolay, erişilebilir ve hızlı işlemler yapılmasına imkan verir fakat kripto paraların korunmasında güvensiz ve virüslere karşı korumasızdır. Bu sebeple dikkatle kullanılmalıdır.

Masaüstü Cüzdanlar Nedir?

Verilerin bilgisayarların masaüstü üzerinde saklandığı bir cüzdan uygulamasıdır. Diğer cüzdanlara göre daha güvenilirdir çünkü özel anahtarlar ile korunmaktadır. Kullanımı kolaydır. Fakat düzenli yedekleme yapılması gerekmektedir çünkü sistemler bozulur ise verilere erişilememe ihtimali bulunur.

Donanım Cüzdanları (soğuk cüzdanlar) Nelerdir?

Donanım cüzdanları usb cihazlar içerisinde yapılmaktadır. Özel yazılımlar ile oluşturulur ve kripto paralar üzerinde daha çok kontrol sağlayarak uzun ömürlü saklama imkanı sunar. Donanım cüzdanlar kripto paraların korunmasında bütün cüzdanlar içerisinde en güvenilir olandır fakat kullanımı biraz zordur. Yeni başlayan kişiler için önerilmez.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!