Kripto Sanat Eserinden CryptoKitty Çalındı!

Kripto Sanat Eserinden CryptoKitty Çalındı!
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kevin Abosch tarafından yaratılan “Stealing The Contents of This Wallet Is a Crime” (Bu Sanat Eserinden İçerik Çalmak Bir Suçtur) isimli sanat eseri hırsızlığa maruz kaldı. Açık bir adrese bağlı olan sanat eserinden “CryptoKitty” çalındı. Kevin Abosch, kızları bir kedi istediği için böyle bir eseri ortaya çıkarmış. Hırsızlığı yapan kişinin de kimliği belli oldu!

Cüzdanda IAMA Tokenları Ve Bağışlar Bulunuyordu

Sanatçı, açıkça ulaşılabilen adresi bir esere dönüştürüp sergilerken buna “değer sistemine meydan okuyan bir sosyal deney” ismini veriyor. Bu herkese açık cüzdanda, sanatçının daha önce ortaya çıkardığı sanatsal deney olan “I Am A Coin” (Ben bir coin’im) ile piyasaya sürdüğü kendi kanından oluşan IAMA tokenları ve sanatçıya destek olmak isteyen kullanıcıların yaptığı kripto para dilinde uygun bağışlar da bulunuyordu.

Amaç Doğrudan Kirletildi

Kevin Abosch, insanların kendisiyle etkileşimde bulunmak istediği için çeşitli yollar denediğini ve kullanıcıların esere ilgi gösterdiğini dile getirdi. Abosch’un söylediğine göre; örneğin insanlar, açık cüzdana erişim sağlayarak 666 IAMA tokenı çekip, sonrasında cüzdana geri yatırarak esprili eylemler gerçekleştiriyordu. Abosch; “İnsanların sadece etkileşimde bulunmak ve sanatın bir parçası olmak istediğini düşünüyorum.” dedi.

Bu nedenle cüzdanın içinden çalınan bir CryptoKitty olması, sanat eserini takip edenler tarafından büyük bir tepki ile karşılandı. İnsanlar bu yapılanın alışılmadık bir kötü niyet göstergesi olduğunu ve sanat eserindeki amacın doğrudan kirletildiğini söylüyor.

“CryptoKitties’ten Bir Hediye Olarak Değerlendirdim”

Olaylar üzerinde Kevin Abosch ile bir röportaj yapıldı. Kevin Abosch, kendisine yöneltilen bir soruya enteresan bir yanıt verdi.  Kendisine, bu hırsızlık olayına üzülüp üzülmediği sorulunca Kevin Abosch, kimsenin hiç beklemediği bir cevap verdi.

Kevin Abosch’un Cointelgraph’a yaptığı açıklamada, bir arkadaşı ona blockhain tabanlı ünlü bir oyun ve NFT olan CryptoKitties’ten “IAMA Kitty” adını verdiği bir token gönderdiğini söyledi. Kevin Abosch bnu Dapper Labs tarafından geliştirilen CryptoKitties’ten bir hediye olarak değerlendirdiğini dile getirdi.

“Bakalım Kızlar Görünce Ne Tepki Verecek?”

İrlandalı konsept sanatçısı, kedi tokenını görünce “buna sahip olmalıyım” diye düşündüğünü söyledi. Ve kediyi, kendi sanat eseri olan cüzdandan bizzat kendisinin çaldığını itiraf etti! Ayrıca Abosch, küçük kızlarının daha önce kendisinden bir yavru kedi istediğini ifade etti. İtirafının üzerine İrlandalı sanatçı; “Bakalım kızlar bunu görünce ne tepki verecek?” dedi. Kevin Abosch’un itirafını duyanlar, yaşananlara inanamadı.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!