“Kriz Kahini” Dolar Tahminini Paylaştı

Küresel piyasalarda dolar, ABD 10 yıllık Hazine tahvil faizlerindeki değişimlere paralel olarak haraketlilik sergiliyor. Son dönemlerde tahvil faizlerindeki artışlara paralel olarak güçlenen dolar, yurtiçi piyasalarda da TL karşısında gücünü korumaya devam ediyor. 2007 – 2008 döneminde ABD’de yaşanan finansal krizi önceden tahmin eden Prof. Dr. Nouriel Roubini, şimdilerde ekonomi piyasalarında bir balon oluştuğunu ve yeni iflasların kapıda olduğunu iddia etti. “Kriz Kahini” olarak da tanınan Roubini, doların orta vadede değer kayıpları yaşayacağını savundu.

"Kriz Kahini" Dolar Tahminini Paylaştı
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Küresel piyasalarda dolar, Mart 2020 döneminde Covid-19 salgınının piyasaları etkisi altına alması ile birlikte düşüşe geçmişti. Yaklaşık bir yıl boyunca küresel piyasalarda önemli para birimleri karşısında zayıflayan doların bu hareketliliğini tetikleyen birçok unsur gündeme gelmişti. Salgından dolayı oluşan enflasyon endişeleri, insanların değer saklamak için itibari paralardan yatırım araçlarına yönelmesi gibi birçok etken ile değer kayıplarını sürdüren dolar, Şubat 2021 sonlarında ve Mart 2021 başlarında değer kayıplarını sınırladı ve yeniden yükselişe geçti. Doların güçlenmesini ise ABD 10 yıllık Hazine tahvil faizlerindeki artışlar destekledi.

2008 yılında ABD’de “Emlak balonu” olarak da bilinen finansal krizi iki yıl öncesinden başarılı bir şekilde tahmin eden ve “Kriz Kahini” olarak anılan Prof. Dr. Nouriel Roubini Bloomberg News kanalına çeşitli açıklamalarda bulundu. Roubini ABD Hazine tahvil faizlerindeki yükselişlerin, ekonomi piyasalarına etkisine değindi ve doların orta vadede değer kayıpları yaşayacağını savundu.

Roubini Bazı Hedge Fonlarının İflasa Gideceğini Savundu

Bloomberg News kanalına konuşan, ABD New York Üniversitesi’nde profesör olan Nouriel Roubini, ABD Hazine tahvil faizlerindeki olası yeni bir yükselişin finansal piyasalarda yeni bir çalkantıya sebep olacağını ve buna bağlı olarak daha fazla hedge fonu ile aile şirketinin, geçtiğimiz hafta iflas bayrağı çeken Archegos Capital isimli hedge fonu ile benzer kaderi yaşayacağını savundu. Geçtiğimiz yıllarda ABD hükümetine danışmanlık da yapmış olan Roubini, gelişmiş ülkelerdeki düşük faizler ile mali teşvik adımlarının, yatırımcıları risk almaya ittiğini ifade etti.

Tahvil Faizleri Yüzde 2’yi Aşarsa Ne Olur?

Gelişmiş ülkelerdeki düşük ve negatif faizleri ile döngüsel olarak düzeltilmiş fiyat kazanç oranlarının 1929 ve 2000’li yılların başındaki yüksek seviyelere ulaştığını ifade eden Roubini “Çoğunlukla köpükler, balonlar, risk alımları ve kaldıraçlar görüyoruz. Piyasada birçok oyuncu çok fazla risk aldı ve aşırı kaldıraç kullandı. Bunlardan bazıları patlayacak” dedi. Roubini’ye göre ABD 10 yıllık Hazine tahvil faizlerinin %2 seviyesini aşması ile birlikte iki olasılık kapıda:

  • Enflasyonun dönüşü
  • ABD – Çin arasındaki sıcak savaş.

Roubini: “Dolar Zamanla Yönünü Aşağı Çevirecek”

Nouriel Roubini, ABD dolarının son dönemlerde güç kazanmış olmasına rağmen ABD ekonomisindeki cari açık ve bütçe açığı (ikiz açık) genişlemelerine bağlı olarak yeniden zayıflayacağını öne sürdü. Roubini, Rusya, Çin, Kuzey Kore ve İran gibi ülkelere karşı yaptırımların da dolar cinsi varlıklardan uzaklaşmalara yola açabileceğini dile getirdi. Roubini açıklamasında “Kısa vadede ABD’deki büyüme dolara güç kazandırsa da dolar yönünü zamanla aşağı çevirecek” dedi.

Respond To This Post
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!