Küçük Esnafı Korumak İçin Yeni Düzenleme Geliyor

Küçük Esnafı Korumak İçin Yeni Düzenleme Geliyor
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ticaret Bakanlığı hazırladığı yeni düzenleme taslağının organize perakendeciliğin geleneksel perakendecilik üzerinde yarattığı olumsuzları gidermek amacı ile ortaya konulduğunu ve AVM ile zincir marketlerin açılış ve faaliyet süreçlerinin gözetileceği belirtildi. AVM ve zincir marketlerin açılışı ile ilgili nüfus ve mesafe kriterlerinin göz önüne alınacağı açıkladı. Taslağa göre belli bir nüfusa sahip yerleşim birimlerinde sınırlı sayıda AVM ve zincir market açılmasına izin verileceği ve bu iş yerleri arasında belli bir mesafe olmasına yönelik şartların aranacağı açıklandı.

İl ve İlçe Nüfuslarınsa Göre Sınırlı Sayıda AVM Açılabilecek, AVM’ler Arasında Mesafe Şartı Olacak

Ticaret Bakanlığı tarafından getirilecek yeni düzenlemeye göre AVM’ler can ve mal güvenliğini koruma, altyapı ya da trafiğe zarar vermeme kaydı ile nüfusu 300 binden fazla olan illerde, 100 binden fazla nüfusu olan ilçelerde 100 kişi başına en fazla 20 metrekare alan düşecek şekilde açılabilecek. Bununla beraber açılan AVM’nin başka bir AVM ile arasında en az 5 bin metre kare mesafe olması istenecek.

Köy ve Mahallelerde Zincir Market Açılamayacak

AVM’lerin yanı sıra zincir marketlerin açılabilmesi için de belediye sınırları içindeki nüfusun 2 binden fazla olması şartı aranacak. Nüfusu 2 bin ile 5 bin kişi arasında değişen zincir marketlerde farklı şirket ya da kişilere ait olmak şartı ile an fazla 2 zincir market açılabilecek. Nüfusu 5 binden fazla olan belediyelerde ise 5 bin kişi başına en fazla 1 zincir market düşecek şekilde açılış yapılabilecek.

Ticaret Bakanlığı tarafından turizm statüsünde değerlendirilen bölgeler dışında köy ve mahalle statüsündeki bölgelerde zincir market açılamayacak. Nüfus şartlarına uygun şekilde açılacak olan zincir marketlerin aralarında en az 200 metre mesafe bulunacak. Zincir marketlerin alanı toplam 200 metrekareyi geçmeyecek olmakla beraber aynı şirket ya da kişiye ait bit zincir marketten aynı sokakta 2 tane bulunamayacak. Aynı cadde ya da bulvarda açılacak olan zincir marketler için ise en az 2 kilometre mesafe şartı aranacak. Bu şartlarla beraber marketler trafiğe, çevreye ya da altyapıda zarara yol açmayacak şekilde faaliyet gerçekleştirecekler.

Yönetmelik Yürürlüğe Girdiği Tarihten İtibaren Açılacak İş Yerleri İçin Geçerli Olacak

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan taslak, yürürlüğe girdiği tarihten itibaren geçerli olacak. Bu düzenlemenin öncesinde açılan zincir market ya da AVM’ler için yaptırım söz konusu olmayacak.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!