Küresel Piyasalarda Gözler Fed Toplantısında

Küresel ekonomi piyasaları için Mart ayının en kritik günü geldi çattı. ABD Merkez Bankası (Fed), bugünkü Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı sonrasında faiz kararını açıklayacak ve bu gelişme küresel piyasalarda ekonominin gidişatı açısından yön belirleyici olarak takip edilecek. Küresel piyasalarda olduğu gibi yurtiçi piyasalarda da Türk Lirası, dolar karşısındaki konumunu belirlemek adına toplantı öncesi yatay seyrini koruyor.

Küresel Piyasalarda Gözler Fed Toplantısında
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dolar, küresel ekonomi piyasalarındaki düşüş eğilimini Mart ayının başlarında yükselen ABD 10 yıllık Hazine tahvil getirilerinin yükselmesi ile birlikte yerini yükseliş eğilimine bırakmıştı. Mart başından sonra önemli para birimleri karşısında güçlenmeye başlayan dolar, yurtiçi piyasalarda da TL karşısında yukarı yönlü hareketliliğini sürdürdü ancak doların yukarı yönlü hareketliliğini, ABD mali teşvik paketi sınırladı. ABD Başkanı Joe Biden tarafından söz verildiği gibi Senato’ya sunulan ve Covid-19 salgınının yaralarını daha hızlı sarmak adına dağıtılacak olan paket, Senato’da onaylandı ve paketin getirdiği enflasyon endişesi, doların küresel piyasalardaki değer kazançlarını sınırladı. Mart ayında bu gelişmelere bağlı olarak yükseliş eğiliminde dalgalı grafikler çizen dolar adına bugün ABD Merkez Bankası’nın (Fed), Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında alacağı faiz kararı takip edilecek. Piyasalarda Fed’in politika faizinin üst sınırını 0,25 seviyesinde tutacağı beklentisi var. Fed’in alacağı karar beklenirken, yurtiçi piyasalarda TL, dolar karşısındaki yatay seyrini koruma mücadelesi vermeye devam ediyor.

Fed Öncesi Dolar Hareketliliği

Dolar, Fed’in alacağı faiz kararı öncesinde TL karşısında 7,50 seviyelerinde hafif hareketli grafikler çiziyor. Öte yandan Fed faiz kararı öncesinde Türkiye’nin risk primi de 313 baz puan seviyesinde bulunuyor ve Türkiye gösterge tahvil faizi de %16,43 seviyesinde bulunuyor. Fed’in FOMC toplantısı öncesinde ABD hisselerinde de 3 gündür süren ralli durdu ve hafta ortasında dolar yükseliş eğilimine girerek dikkat çekti. ABD 10 yıllık tahvil getirisi karar öncesi %1,62 seviyesinde yatay seyrederken, küresel piyasalarda Avustralya 10 yıllık tahvil getirisi de 3 baz puan artış gösterdi ve %1,73 seviyesine yükseldi.

Piyasalar Fed Toplantısında Noktasal Grafik Değerlerine Odaklandı

Fed toplantısından çıkacak olan faiz kararı adına küresel piyasalarda yüzde 0 ile yüzde 0,25 bandında sabit tutulacağı beklentisi var. Faiz kararı öngörülerinin yanı sıra küresel piyasalar, Fed toplantısında üyelerin orta vadeli tahminlerini konu alan “noktasal grafik” değerlerine odaklanmış durumda. Zira ABD piyasalarındaki hızlı ekonomik toparlanma, noktasal grafik öngörülerinin odağa gelmesini sağladı. Fed toplantısı sonrasında Fed Başkanı Jerome Powell kameralar karşısında açıklamalarda bulunacak ve enflasyon beklentilerini duyuracak.

Merkez Bankası’ndan Faiz Artış Kararı Beklentisi Var

Yurtiçi ekonomi piyasalarında, Fed toplantısının yanı sıra yarın yapılacak olan Merkez Bankası Mart ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı takip edilecek. Piyasada ekonomistler ve uzmanlar, Merkez Bankası’ndan faiz artışı yönünde karar almasını bekliyor. Bloomberg HT Araştırma Birimi tarafından yapılan faiz anketine 22 kurum katıldı ve katılımcıların tamamı 18 Mart tarihli PPK toplantısından 100 baz puanlık artış beklediğini ifade etti.

Respond To This Post
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!