Kurumsal Bitcoin Fonlarının Sermayesine Dikkat

Kurumsal Bitcoin Fonlarının Sermayesine Dikkat
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz hafta uzun zamandır beklenen 20 bin dolar hedefinin üzerine çıkan ve ardından 23 bin doların üzerinde işlem görmeye başlayarak tarihi bir rekora imza atan Bitcoin bu hafta sonu 24 bin doların üzerine çıkarak yeni bir rekora daha imza attı. Son zamanlardaki yükselişi ile piyasayı harekete geçiren lider kripto paranın yükselişi ile ilgili birçok konu gündeme gelmeye devam ediyor. Bitcoin’in yükselişinin nedenlerinin yanı sıra bu yükselişin ne kadar devam edeceği ve bu süreçte yatırımcıların dikkat etmesi gereken noktalar da merak konusu oluyor.

Lider kripto para biriminin engellenemez yükselişi karşısında  birçok analist çeşitli yorumlarda bulunuyor. Covid-19 salgın sürecindeki gelişmelerden global piyasaların durumuna ve devletlerin ekonomik hamlelerine kadar birçok farklı faktörün Bitcoin üzerindeki etkisi araştırılmaya devam ediyor. Analistlerin en çok dikkat çektikleri noktalardan birisi ise kurumsal ilginin artışı oluyor. Bitcoin’in 2017 rallisi ile arasındaki en büyük fark olan kurumsal yatırımcı egemenliğinin kripto parayı daha da yukarı taşıması bekleniyor. Bununla beraber analistler kurumsal yatırımcı fonları ile ilgili dikkat edilmesi gereken noktalar üzerinde de durmaya başladı.

JPMorgan Analistleri Bitcoin İle İlgili Rapor Hazırladılar

Kripto para piyasasının analizleri dikkate değer kuruluşlarından biri olan JPMorgan’ın analistleri son dönemlerde ardı ardına rekorlar kıran Bitcoin ile ilgili bir rapor hazırladı. JPMorgan analistleri Bitcoin yükselişini temellendirdikleri analizde dikkat edilmesi gereken noktalardan da bahsettiler.

Bugün 23 bin 900 ile 24 bin aralığında işlem gören Bitcoin ile ilgili analiz yapan JPMorgan analistleri yükselişin temel dayanağı olarak gördükleri kurumsal yatırımcı ilgisine dikkat çekti. Bitcoin’in fiyat artışını piyasadaki kurumsal yatırımcı sayısının yüksek olması ile açıklayan analistler, kurumsal kripto para yatırımcılarına hizmet veren Grayscale’in varlıklarına değindi. Grayscale’deki Bitcoin miktarının aralık başında 10 milyar doların biraz üzerinde olduğuna dikkat çeken JPMorgan analistleri bugün ise Bitcoin varlıklarının değerinin 13 milyar doları bulduğunu belirterek kurumsal yatırımcı artışına dayanak oluşturdular.

Kurumsal İlgi Bitcoin Rallisi İçin Yakıt

JPMorgan analistleri 2020 Bitcoin rallisinde dikkat edilmesi gereken noktanın kurumsal yatırımcı fonlarındaki sermaye akışı olduğunu açıklayarak, kurumsal Bitcoin fonlarına aylık 1 milyar dolarlık sermaye akışı olduğunu belirttiler. Analistler Bitcoin’e gösterilen  bu kurumsal ilginin Bitcoin rallisinde yakıt işlevi gördüğünü belirttiler.

Küçük Yatırımcılar Bitcoin Fiyatını Etkileyemez

JPMorgan analistlerinin dikkat çektiği diğer bir nokta ise Bitcoin’in 2020 rallisinde küçük yatırımcılarının hiçbir etkisinin bulunmaması oldu. Analistler bu yılki rallide küçük yatırımcı hamlelerinin Bitcoin üzerinde hiçbir etki yaratamayacağını iddia ettiler.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!